בית לין
צילום מסך מתוך דף פייסבוק - בית לין

מרכז הגנה לקטינים בתל השומר עומד בפני סגירה

משרד הרווחה: "בית החולים שיבא הודיע כי השטח בו ממוקדם מרכז ההגנה בית לין דרוש לו למטרות אחרות". בית החולים שיבא: "הוצעו למשרד הרווחה מספר חלופות בתוך ביה"ח אך הן נדחו"
דקלה אהרן-שפרן
09 בדצמבר 2019
11:00

בית לין, מרכז ההגנה לקטינים נפגעי עבירה, שנמצא במתחם תל השומר עומד בפני סגירה. מנכ"לית המועצה לשלום הילד, עו"ד ורד וינדמן, אמרה כי "לא יעלה על הדעת שילדים שנפגעו מעבירות מין ואלימות חמורות יצטרכו לחזור שנים אחורה במנהרת הזמן". כך דווח היום (שני) במסגרת סדרת כתבות לרגל 30 שנה לחוק חובת דיווח על עבירות בקטינים ובחסרי ישע, בתוכנית "סדר יום" עם קרן נויבך, בכאן רשת ב.

מדובר באחד משמונת מרכזי ההגנה הפועלים ברחבי הארץ ומעניקים סיוע ראשוני לילדים ולבני נוער נפגעי עבירות והתעללות. המרכזים גם מאפשרים לקטינים לעבור בדיקות רפואיות, אבחון של מצב נפשי ומפגש עם גורמים שנדרשים לחקירה וטיפול. הסכם ההתקשרות עם בית החולים מסתיים בסוף חודש דצמבר אבל טרם נקבע מועד סגירה.

במועצה לשלום הילד אמרו כי האפשרות שמרכז ההגנה ייסגר היא "בלתי נתפסת וצריכה להדיר שינה מעיני כולנו. הדבר אף מנוגד לחוק שדורש להפעיל מספר מסוים של מרכזי הגנה ברחבי הארץ". מנכ"לית המועצה, עו"ד ורד וינדמן, מתחה ביקורת על המהלך ואמרה כי ילדים יצטרכו לעבור בין גורמים מטפלים שונים במקום להגיע למרכז הגנה שנבנה ועוצב במיוחד עבורם, ו"נועד להקל עליהם לעבור תקופה קשה במיוחד בחייהם".

וינדמן הוסיפה כי לסגירת המרכז עלולה להיות השפעה חמורה נוספת - התארכות הליכים וניהול פחות יעיל של התיקים הפליליים שנובעים מפיזורם של גורמי אכיפת החוק והטיפול, והפסקת עבודתם המשותפת כפי שמתרחש במרכזי ההגנה היום.

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "בית החולים שיבא הודיע כי השטח בו ממוקדם מרכז ההגנה בית לין דרוש לו למטרות אחרות. אנו מקדמים הקמת מרכז חלופי ופועלים מול בית החולים במטרה להאריך את פעילות המרכז בשיבא עד למעבר".

בית החולים שיבא נמסר: "מתוך הכרה בחשיבות בית לין, הוצעו למשרד הרווחה מספר חלופות בתוך שיבא אך הן נדחו. בשיבא אמרו כי הם מקווים שמשרד הרווחה ימצא מקום חלופי במהרה וימשיך בפועלו החשוב".