מנדלבליט ונתניהו
צילום: מרים אלסטר, תומר נויברג, פלאש 90

רה"מ תחת כתב אישום יוכל להרכיב ממשלה? בג"ץ דורש מהיועמ"ש תשובות

השופט גרוסקופף דורש ממנדלבליט לענות על העתירה שהוגשה בנושא בתוך תשעה ימים • כמו כן, במידה והיועץ המשפטי אכן מתכוון לתת חוות דעת – עליו להודיע מתי יקבל החלטה
אמוץ שפירא
09 בדצמבר 2019
17:15

שופט בג"ץ עופר גרוסקופף קבע היום (שני) כי על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להתייחס בתוך תשעה ימים לעתירה שדרשה ממנו לחוות דעה בשאלה האם אפשר להטיל על ראש הממשלה בנימין נתניהו את מלאכת הרכבת הקואליציה – לנוכח ההחלטה להעמידו לדין. את העתירה הגישו אתמול כ־70 עותרים, בהם פרופסור עוזי ארד, פרופסור רבקה כרמי ומהושע סובול.

השופט גרוסקופף הוסיף כי אם מנדלבליט יחליט לפרסם חוות דעת כזאת, עליו לפרסם לוח זמנים לגבי מועד קבלת ההחלטה. חוות הדעת תהיה רלוונטית במידה שיתקיימו בחירות שלישיות בחודש מארס, ונתניהו ישיג את מספר הממליצים הגבוה ביותר.

אתמול אמר היועץ המשפטי לממשלה כי כהונה של ראש ממשלה תחת כתב אישום חמור מעוררת שאלות קשות ומורכבות. ממסמך תשובה שנמסר בשמו של היועץ לבג"ץ שלשום, בתגובה לשתי עתירות שביקשו להורות על פיטוריו של נתניהו או יציאתו לנבצרות, כותב מנדלבליט כי נתניהו לא יכול להתפטר עתה מתפקידו משום שהוא עומד בראש ממשלת מעבר ואם יבקש להתפטר לא תהיה לבקשתו משמעות. מנדלבליט הוסיף כי הוא צפוי לפרסם ביום חמישי את עמדתו בעניין מצבו המשפטי של ראש הממשלה נתניהו העומד גם בראש כמה משרדי ממשלה.