איזנקוט, ארכיון
צילום: פלאש 90

איזנקוט: יציאת ארה"ב מהסכם הגרעין עצרה את המיליארדים שאיראן השקיעה בסוריה

הרמטכ"ל לשעבר על המתיחות במזרח התיכון: איראן נלחצת מהסנקציות ומהמחאות ברחובות, ומתאמצת לפגוע בסעודיה וישראל כדי להפעיל לחץ נגדי. על קודמיו שהלכו לפוליטיקה אמר: אני צופה בהם מהצד בהערכה
משה שטיינמץ
09 בדצמבר 2019
19:55
עודכן ב 19:55

הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט התבטא היום (שני) בנושא פעילות איראן במזרח התיכון ואמר: "הסכם הגרעין איפשר לאיראנים לצבור משאבים שהושקעו בהתבססות באזור. מיליארד דולר הושקעו בלבנון ועשרה מיליארד בסוריה. יציאת ארצות הברית מהסכם הגרעין הפחיתה את היקף ההשקעות". את הדברים אמר איזנקוט בכנס המכון למחקרי בטחון לאומי.

שלושה מהרמטכ"לים שקדמו לאיזנקוט, בני גנץ, גבי אשכנזי ומשה יעלון, מנהיגים כיום את מפלגת כחול לבן. "אם השירות הצבאי נותן משהו למשרתים לאורך זמן, זה ההבנה שאתה משרת את המדינה, מבצע משימות ומשרת משהו שגדול ממך", אמר איזנקוט, אך סירב לענות אם ייכנס בעצמו לפוליטיקה. "אני צופה בהם מהצד ויש לי הערכה לבחירה שלהם לנסות לעשות את המדינה טובה יותר".

איזנקוט, המשמש כעמית מחקר בכיר במכון, התייחס לגל המחאות בשבועות האחרונים במדינות ערב בהקשר לאיראן. "מדיניות הלחץ על איראן הביאה להישגים כמו ההפגנות ברחובות עיראק ולבנון, שמהוות קושי לאיראנים", אמר. "מצד שני, הם נוקטים בלחץ נגדי ואת זה רואים בהפרת הסכם הגרעין והפעילות נגד סעודיה וישראל".

בספטמבר האחרון נתקפו מיכליות נפט סעודיות במפרץ הפרסי, תקיפה שיוחסה לכוח קודס של משמרות המהפכה האיראניים. "מה שקרה בסעודיה צריך להטריד אותנו ואת השכנות", אמר איזנקוט. "אנחנו רואים את חזרתה של איראן להעשרת אוראניום ואת הנכונות לחיכוך גובר לא רק עם הסעודים אלא גם איתנו בזירה הצפונית".

"במאי 2018 היה ניסיון לבצע ירי של למעלה מ-60 רקטות לעבר ישראל", המשיך איזנקוט. "היכולות של האיראנים מסוריה מופחתות לעומת מה שהם יכולים להפעיל משטח איראן. יש לנו עליונות מודיעינית ואסטרטגית בסוריה שמקשה על האיראנים לפעול". 

הרמטכ"ל לשעבר יצא נגד כוונת ראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם חתימה על ברית הגנה עם ארה"ב: "ישראל היום ובעתיד הנראה לעין יכולה להגן על עצמה בכוחות עצמה, ולכן בעיני זה לא נדרש בתקופה שישראל בשיא היכולת הביטחונית שלה ביחס לאויבים שלה. לכן אני חושב שזה לא דבר שנכון לקדם אותו עכשיו".