מפגש הפסגה בין פוטין, זלנסקי, מקרון ומרקל בפריז
צילום: אי-פי

מוסקווה וקייב התחייבו: הפסקת אש במזרח אוקראינה עד סוף השנה

המורדים הנתמכים בידי רוסיה והצבא האוקראיני יסוגו מקו החזית עד סוף מארס, אחרי חמש שנות לחימה • האו"ם מגנה את הכיבוש הרוסי בחצי האי קרים
גדעון קוץ
10 בדצמבר 2019
04:27

אחרי חמש שנים בהן נהרגו יותר מ-14 אלף בני אדם, מוסקווה וקייב מתחייבות הלילה (שלישי) ליישם במזרח אוקראינה הפסקת אש בין המורדים הנתמכים בידי רוסיה לבין הצבא האוקראיני עד סוף החודש. שני הצדדים יסוגו מקו החזית עד סוף מארס וייפתחו מעברים נוספים כדי לאפשר את תנועת האוכלוסיה. ההתחייבות להפסקת אש ניתנה במפגש פסגה בפריז בין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לעמיתו האוקראיני ולדימיר זלנסקי, בתיווכם של נשיא צרפת עמנואל מקרון וקצנלרית גרמניה אנגלה מרקל. כמו כן, סוכם על עסקה לחילופי שבויים עד סוף החודש.

ארבעת המנהיגים שנועדו הלילה, קבעו להיוועד שוב בהרכב זה בעוד ארבעה חודשים. טרם הושגה הסכמה באשר ללוח זמנים לבחירות מקומיות באזור שנשלט בידי המורדים. אך הצדדים הביעו עניין בהמשך המגעים לקביעת "מעמד מיוחד" לשטחים במזרח אוקראינה, תוך השארתם תחת ריבונות המדינה. סוכם כי שרי החוץ של שתי המדינות יכינו הצעה בנידון במהלך ארבעת החודשים הקרובים.

הנשיא פוטין אמר כי מדובר בצעד חשוב להורדת המתח באזור. הנשיא זלנסקי הצהיר מצידו כי פתרון פוליטי יידון רק אחרי הסכם בנושא הביטחון.

האו"ם מגנה את הכיבוש הרוסי בחצי האי קרים

בתוך כך, העצרת הכללית של האו"ם אישרה הלילה החלטה המגנה את הכיבוש הרוסי של חצי-האי קרים בחמש השנים האחרונות. ההחלטה התקבלה ברוב של 63 תומכות לעומת 19 מתנגדות. שאר המדינות נמנעו או לא השתתפו בהצבעה.