מלכה לייפר בבית המשפט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרקליט המדינה האוסטרלי על פרשת מלכה לייפר: "מתוסכלים מהסחבת בתיק"

קריסטיאן פורטר בריאיון לכאן חדשות: "מצפים שיעשה צדק והיא תוסגר". בית המשפט המחוזי בירושלים דן בעניינה לייפר, החשודה בפדופיליה, ונענה לבקשת הסנגוריה לפטור את לייפר מלהתייצב בדיון, על אף התנגדות התביעה
עמיחי שטיין
10 בדצמבר 2019
08:08
עודכן ב 09:59

פרקליט המדינה האוסטרלי קריסטיאן פורטר התייחס הבוקר (שלישי) לחקירת מלכה לייפר בריאיון לכאן חדשות ואמר כי "יש תסכול גדול באוסטרליה על הסחבת בתיק, אנו מצפים שיעשה צדק והיא תוסגר". בית המשפט המחוזי בירושלים דן היום בעניינה של לייפר, החשודה בפדופיליה, ונענה לבקשת הסנגוריה לפטור את לייפר מלהתייצב בדיון, על אף התנגדות התביעה. 

פורטר ציין כי הזמן שכבר חלף מאז שאוסטרליה ביקשה את הסגרת מלכה לייפר "רחוק מלהיות אידיאלי, והוסיף: "אני מבין שלא מדובר בהליכים פשוטים, ועמדת הממשלה היא שהם מכבדים את התהליך הפנימי, אבל צריך לומר שהייתה התקדמות מאוד איטית בעניין".

על ההחלטה להגיש כתב אישום כפוף לשימוע נגד סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, על סיוע בזיוף חוות הדעת למלכה לייפר, אמר הפרקליט כי מדובר בעניין ישראלי פנימי. "אני רק יכול לקוות שהליך ההסגרה יתבצע על פי חוקי מערכת המשפט הישראלית, ויבוצע במהירות וביעילות", אמר פורטר.

הפרקליט ציין כי היחסים בין ישראל לאוסטרליה לא ייפגעו אם יוחלט שלא להסגירה: "יחסינו יותר גדולים מכל נושא כזה או אחר. העניין הוא שמלכה לייפר הואשמה בביצוע פשעים, ומה שיקרה במצב כזה הוא שלא יעשה צדק עם הנפגעים".

פרקליט המדינה האוסטרלי יגיע מחר לישראל לביקור שיעסוק בשיתוף הפעולה המודיעיני והביטחוני בין שתי המדינות, בין היתר בנושא של מניעת טרור. פורטר סירב לענות על השאלה אם אוסטרליה שוקלת להכריז על חיזבאללה ארגון טרור, ואמר כי "יש לנו יכולת בחוק לקבוע אם ארגון הוא ארגון טרור, ואנחנו באופן קבוע עוקבים אחרי הרשימות ודנים בהן, על פי מה שאנחנו מקבלים מרשויות המודיעין של המדינה".

בדיון שנערך היום בעניינה של לייפר הייתה צפויה להימסר חוות הדעת בנוגע למצבה הנפשי, אך ראש הפאנל האמון על הבחינה הודיע כי יש צורך בהמשך הבדיקות הפסיכיאטריות, וביקש להאריך את מועד מתן ההחלטה ל-10 בינואר. השופטת מרים לומפ אמרה כי רק הבוקר הגיעה אליה ההודעה של ראש הפאנל. 

עורך הדין טל גבאי, המייצג את לייפר, מסר: "עשרות חוות דעת שהוגשו קבעו שלייפר לא כשירה לעמוד לדין. מנגד, שתי חוות הדעת שקבעו כי היא מתחזה נדחו על ידי בית המשפט. העובדה שהיא לא הגיעה לדיון מדברת בעד עצמה, היא מקבלת טיפול פסיכוטי בכלא ומצבה הנפשי נבדק מידי יום. אנחנו רוצים לקוות שרעשי הרקע לא ישפיעו על ההליך". 

ארגון JCW, המלווה את הנפגעות מלייפר, התייחס לדיון בעניינה: "מצער ומעציב לראות איך בכל פעם מחדש הסגרתה של מלכה לייפר נדחית שוב ושוב. הנפגעות משוועות לצדק. לאחר חוות דעת רבות שניתנו, אין שום דבר שיכול לשנות את התמונה".