מקבץ נדבות בירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"יש בחירות, אין בחירות - הכלכלה לא באמת סובלת"

אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה והיועץ הכלכלי לרה"מ, לא מאמין לדוחות של עמותות, ובריאיון לכאן רשת ב הוא אומר: "18% מהישראלים עניים, אבל זה לא עוני כמו באפריקה". על מערכת הבחירות הנוספת הוא אומר: "לא תשפיע באופן קיצוני על הכלכלה"
כאן הערב
10 בדצמבר 2019
19:15

אחד הנושאים שנידונים בהקשר לכניסתה המסתמנת של ישראל למערכת בחירות שלישית הוא מחיר הבחירות למשק. בעוד פוליטיקאים ופרשנים מזהירים מההוצאות הצפויות ממערכת בחירות נוספת, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה והיועץ הכלכלי לרה"מ, אבי שמחון, מרגיע: "עדיף שלא יהיו בחירות, אבל האזרחים יוצאים לעבוד, העסקים פתוחים והכלכלה לא באמת ממש סובלת". את הדברים אמר שמחון היום (שלישי) בתוכנית כאן הערב עם רן בנימיני ויגאל גואטה בכאן רשת ב. שמחון אף התייחס לדוח העוני שפורסם אתמול: "לא מאמין לדוח של עמותה זאת או אחרת".

"עדיף שתהיה ממשלה שתחליט על תקציב ולא יהיה תקציב על 'טייס אוטומטי', אבל הנזק הוא לא כזה גדול כי מי שעושה את הכלכלה זה לא הממשלה, זה האזרחים שיוצאים בבוקר לעבודה", אמר שמחון. "אני לא צריך לספר על כך לראש הממשלה, הוא יודע את זה היטב".

השבוע פרסמה עמותת "לתת" דוח אלטרנטיבי על רמת העוני בישראל, בו דווח על שני מיליון אזרחים עניים במדינה. "אין בישראל שני מיליון עניים", הגיב שמחון לדוח. "אני לא מאמין לדוח של עמותה כזו או אחרת. הנתונים האמיתיים הם שרמת ההכנסה עולה בקצב מהיר יותר מעליית המחירים ושיעור האנשים המחפשים עבודה ולא מוצאים יורד". 

"אפשר להסתכל על הדברים הרעים, ויש דברים רעים. אבל יש שיפור גדול ברמת החיים של האוכלוסיות החלשות בישראל", אמר הכלכלן. "באפריקה עני מרוויח שני דולר ביום. עוני הוא מצב יחסי, מי שהיום נחשב עני לא היה נחשב עני לפני 20 שנה".

אחוזי התפוסה הגבוהים בבתי החולים והעומס על צוותי הרפואה לא נעלמו מעיניו של שמחון. "מה אתה חושב? כשאני מגיע לבתי חולים פורסים לי שטיח אדום והרופאים עומדים בתור לטפל בי? גם אני ממתין בתור ארבע וחמש שעות לרופא, אבל בסוף אני רואה רופא, ובדרך כלל רופא טוב", ענה הכלכלן למראיין יגאל גואטה. "האם אנחנו מרוצים והגענו למנוחה ולנחלה? בוודאי שלא".