אליקים רובינשטיין
צילום: פלאש 90

רובינשטיין: "הפיכה שלטונית? לא היה ולא נברא"

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון בדימוס התייחס בביטול למתקפה על מערכת המשפט • פרקליט המדינה לשעבר לדור: "ראש הממשלה מנהל קרב נגד הפרקליטות. הוא פועל להחלשתה ולריסוק אמון הציבור בה"
אמוץ שפירא
11 בדצמבר 2019
10:36

המתיחות בין המערכת הפוליטית למערכת המשפט מסרבת לדעוך. המשנה לנשיאת בית המשפט העליון בדימוס אליקים רובינשטיין התייחס היום (רביעי) בביטול למתקפה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המשפטים אמיר אוחנה על מערכת המשפט. בדיון שהתקיים בכנסת ביוזמת חברת הכנסת רויטל סוויד מהעבודה־גשר אמר השופט רובינשטיין: "אין מדינה בתוך מדינה. להגיד שיש כאן הפיכה משפטית זו עלילה – לא היה ולא נברא".

פרקליט המדינה לשעבר משה לדור הוסיף: "ראש הממשלה מנהל קרב נגד הפרקליטות. הוא פועל להחלשתה ולריסוק אמון הציבור בה. נתניהו מנצל את מעמדו להתייצב כראש הממשלה בפני הציבור ואומר את מה שהוא חושב על המערכת כדי שהציבור יהיה איתו, יחשוב ששיקול הדעת היה פסול ושהייתה הפיכה שלטונית".


בתוך כך, גם בשבת האחרונה התייחס לדור, באירוע שבתרבות בבאר שבע, למצבו המשפטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני לא יודע מה יותר חמור - העבירות הכי חמורות כמו בגידה ורצח, או עבירות שחיתות שלטונית כשהוא מבצע אותן כראש ממשלה", אמר לדור.

עוד אמר: "החוק לא אומר שראש ממשלה יכול לכהן עד פסק דין חלוט. החוק אומר מתי לא. החוק אומר שהוא חייב לנטוש כהונה לאחר שהורשע במחוזי בעבירת קלון על פי שיקול הכנסת, והשנייה – שבית המשפט העליון הכריע שעבר עבירה. זה ספין שלראש ממשלה יש זכות למשול בנו גם אם הוא עבר עבירות חמורות כראש ממשלה".

פרקליט המדינה לשעבר המשיך ותקף את הליכוד: "אני לא מציע שניסחף ונאמר שהליכוד היא מפלגה דמוקרטית. אולי זה ההיפוך המוחלט. אם בעוד שעה ראש הממשלה ירצה ש-30 אנשים השייכים לקואליציה שלו ושרים יחתמו על מסמך, לא חשוב מה כתוב בו - הם כולם יחתמו בלי לפצות פה - האם זו דמוקרטיה?".