הבימה
צילום: פלאש 90

"אם לא יגיעו איתנו להסדר – נסגור את הבימה"

40 יוצרים קוראים לנאמני התיאטרון להגיע איתם להסדר – אחרת ימנעו מהבימה להעלות את ההצגות שלהם
שני נחשוני
11 בדצמבר 2019
14:03

40 יוצרים בתיאטרון הבימה קוראים היום (רביעי) לנאמנים שמונו לתיאטרון הלאומי להגיע אתם להסדר תשלומים. אם הדבר לא יתבצע מאיימים היוצרים להוציא צווי מניעה שלא יאפשרו לתיאטרון להציג את ההצגות שיצרו. בין היוצרים השותפים למהלך: אילן רונן, נתן דטנר, רבקה משולח, חנן שניר, הדר גלרון, רפי ניב, חגית רכבי, רמי ורד, דניאל לפין, עידו ריקלין, מוטי לרנר ואחרים.

לדברי הבמאי נתן דטנר ממובילי מחאת היוצרים: "מנכ"לית הבימה המודחת אודליה פרידמן מספרת לתקשורת ש'כל עוד העובדים מקבלים את משכורתם אז התיאטרון קיים'. זהו ספין והמצאה שנועדו להמשיך את העוול וההתעללות ביוצרים שלא קיבלו את הכסף המגיע להם על עבודתם במשך שנים.

דטנר המשיך: "התיאטרון לא יכול להתקיים גם בלעדינו. השחקנים משחקים טקסטים שאנחנו כתבנו ותרגמנו, הצגות שאנחנו ביימנו, בתוך תפאורה ותלבושות שאנחנו עיצבנו, לצלילי המוסיקה שאנחנו הלחנו. כל אלו שייכים לנו והם ע"פ חוק קניינו הרוחני. לא נאפשר מצב שבו יתעלמו מהחובות שלנו".

מנכל"ית בת"י, איגוד במאי התאטרון, ומרכזת את פורום יוצרי התאטרון, אלבינה צ'יז'יק, הוסיפה: "התיאטרון אינו קיים בלי היוצרים, התיאטרון זה לא רק שחקנים ועובדים. התפיסה התרבותית צריכה להיות שכולם באותו הסל, אבל נוצר מצב שיש שתי קבוצות ואפליה ביניהן – שכירים ועצמאיים. כבר למעלה מעשור שמנהלי הבימה דוחקים את היוצרים העצמאיים לסוף רשימת החובות שלה כאשר הם אלו שנמצאים במרכז העשייה התיאטרונית יחד עם השחקנים והעובדים. לא ניתן למצב הזה להמשך ונפעל בכל דרך אפשרית לשנות את סדרי העדיפויות של מקבלי ההחלטות".

בשלב הנוכחי אוספים בבת"י את דרישות החוב מצד היוצרים, במטרה להעבירן לנאמני הבימה. החשש בקרב היוצרים הוא שאחרי העברת התשלומים לשכירים ולבנקים, לא יוותר די כסף כדי לשלם להם. היוצרים צפויים להיפגש עם עורך דין כדי להחליט על הצעדים הבאים שינקטו.

זוהי רשימת דרישות החוב של היוצרים:

גיורא יהלום ויורשי נעמי שמר - 900 אלף שקלים
רפי ניב - 30 אלף שקלים
רועי שגב - 30 אלף שקלים
ארז דריגס - 40-30 אלף שקלים
אילן רונן - 175 אלף שקלים
ניב מנור - 51 אלף שקלים
שחר פנקס - יותר מ-100 אלף שקלים
רוני פינקוביץ' - 150 אלף שקלים
תום ווליניץ - 10 אלף שקלים
ינץ לוי - 100 אלף שקלים
עידו ריקלין - 220 אלף שקלים
נתן דטנר - 200 אלף שקלים
סבטלנה ברגר 30 אלף שקלים
רמי ורד - 300 אלף שקלים, ולטענתו אף יותר
דניאל לפין - כ-200 אלף שקלים
מוטי לרנר - 200 אלף שקלים
חנן שניר - יותר מ-100 אלף שקלים
גיא מרוז - כמה אלפי שקלים
זיו וולושין - 38 אלף שקלים
יהודית אהרון - 12 אלף שקלים
חגית רכבי - 9,000 שקלים
הדר גלרון - 50 אלף שקלים
שני טור - 11 אלף שקלים
אמיר קסטרו - 15 אלף שקלים
רוני סיני - 20 אלף שקלים
נטע לזר - 9,000 שקלים
אמנון לוי - 90 אלף שקלים

תגיות:
הבימה