שי ניצן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"מאדם ישר הפכתי לעבריין": שי ניצן מגיב להתקפות נתניהו נגדו

בהקלטות שהגיעו לידי כאן חדשות נשמע פרקליט המדינה מתקשה להסביר את השינוי שחל בהתייחסות ראש הממשלה כלפיו: "שי ניצן הוא האדם המתאים ביותר לתפקיד. ישר, מאוזן, הגון. אמר את זה ראש הממשלה נתניהו. מה השתנה?"
צח שפיצן
11 בדצמבר 2019
23:33

לאחר מתקפות חוזרות ונשנות נגדו ונגד הגוף שבראשו הוא עומד הגיב באחרונה פרקליט המדינה היוצא, שי ניצן, ותהה כיצד שינה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ב-180 מעלות את הגישה ואת הטון כלפיו. בהקלטות מדיון סגור שהגיעו לידי כאן חדשות נשמע ניצן מצטט דברים שאמר בשבחו ראש הממשלה בעבר: "שי ניצן הוא האדם המתאים ביותר לתפקיד. ישר, מאוזן, הגון. אני משוכנע שהוא ימלא את תפקידו על הצד הטוב ביותר. אמר את זה ראש הממשלה נתניהו. מה השתנה?", אמר ניצן בכינוס של בכירי הפרקליטות בהווה ובעבר שנערך אתמול (שלישי) במוזיאון ארצות המקרא.  

"עכשיו מישר פתאום הפכתי לעבריין. מאדם מאוזן לאדם קיצוני ומאדם שאין ספק ביושרתו לאדם שלא ייתכן שיישאר דקה אחת נוספת", הוסיף ניצן בדיון. הוא התייחס גם לתפקידה של התקשורת והסביר מדוע בחר להתראיין באחרונה, לקראת פרישתו ביום ראשון הקרוב, דווקא לעיתון ישראל היום: "התראיינתי ריאיון אחרון בתפקיד ובחרתי להתראיין לעיתון ישראל היום. למה? כי זה לא חוכמה לשכנע את המשוכנעים. בעיתון הארץ אני מסודר".

ניצן התייחס גם לחוסר האמון הגדול של הציבור בהחלטותיו: "חלק מהעם די גדול, מיליון, שניים, שלושה שום דבר לא יעזור וצריך לדעת את זה ולהבין את זה ולחיות עם זה".

בכנס הסגור דיבר אתמול גם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והתייחס לטענות נגדו: "אנחנו בוודאי לא פועלים ולא נפעל מתוך רצון לנהל את המדינה, להפוך את השלטון או כל סיסמת כזב כזאת או אחרת".
בכנס היו התייחסויות לעניינים אקטואליים שבהם עוסקת הפרקליטות. ניצן התייחס לטענות של יועצי ראש הממשלה על הפריצה לטלפונים שלהם: "אחת מהכותרות בעיתונים היתה 'המשטרה והפרקליטות פרצו לטלפונים של יועצי ראש הממשלה'. הפרקליטות בכלל לא ידעה על דבר כזה. עכשיו גבירותי ורבותי זה עידן הפייק ניוז, אבל עד שזה לא מגיע אליך...".

ניצן התייחס גם להחלטתו לבקש מבכירי הפקליטות לשעבר לסייע במלאכת ההסברה: "קראתי לעשרה מנהלים להתייעץ איתם ואני חושב שאם יש מתקפות נגד הפרקליטות אני אשמח אם הם יעזרו במשהו שלנו יש מגבלות קשה לנו לצאת לדברר. אמרתי להם אתם מכירים אותנו ויודעים את האמת 'צאו'".

עוד התייחס ניצן למתקפות על הפרקליטות שלטעמו הן אינן מתקפות ענייניות אלא מתקפות מהעמדה הפוליטית שבה הם נמצאים: "תיקים כמו תיק הצוללות שעשה מהומת אלוהים. הוא תיק חמור ושם לא סברנו שצריך לחקור את ראש הממשלה באזהרה 'נו,נו' מה זה לא סברנו? חשבנו שאין ראיות שמעלות חשד. איזה התקפות. 'אתם מאתרגים את ראש הממשלה, אתם מחפים, אתם מטייחים, היועץ המשפחתי והיועץ הזה' עכשיו תשמעו זה לא רק צד אחד של המפה. שני הצדדים מדברים מהפוזיציה".