פיטר רוט
צילום: רונן פדידה

שאלון לשבת עם פיטר רוט

המוזיקאים הכי טובים שהוא גילה לאחרונה, השיר הכי יפה שלו שאתם לא מכירים והרגע שבו הוא החליט להקדיש את חייו למוזיקה. פיטר רוט מתארח בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
13 בדצמבר 2019
06:00

"שאלון לשבת - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את פיטר רוט.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?
Complete Madness. אוסף של להקת מדנס שקיבלתי מגדעון, אבי החורג, ליומולדת 8. הפך לי את הראש. אמנם לא הבנתי מילה, אבל הגרוב של הסקא היה מרענן מאוד ביחס לרוק או לפופ של תחילת שנות ה-80, ובטח שבטח לעומת המוזיקה הישראלית באותה תקופה. יכולתי להרגיש אז, עדיין מבלי להבין באמת, שהמוזיקה מורכבת מאוד על אף רוח השטות ששרתה על חברי הלהקה בקליפים (סקסופוניסט שקופץ דוך לבריכה יחד עם הגיטריסט עם הכלים). גם לראות חבורה של שבעה חברים מנגנים בראש אחד - מצא חן בעיני מאוד.

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
לפרגן זה כיף:)
שמעתי, באיחור, אלבום בכורה של גיל בר הדס, בחור סופר מוכשר וכותב נהדר שעובד כרגע על אלבום שני. שיר מומלץ: ידידיה פרנקל.
יוגב גלוסמן – צמח -  אהבתי את כל החבילה שיוגב מביא עימו, המילים, הלחן, העיבוד וההפקה.
(Nomke - Ended (by the morning - שיר רוק מעולה ששיזמתי לא מזמן, והופתעתי לגלות שמדובר ביוצרת ישראלית - נועם סדן. העלה בי ניחוחות ניינטיז.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
״נראה אותך״, סינגל שהוצאתי לפני כמה שנים. הטקסט של יהלי סובול חברי למוניקה סקס. מין הכלאה של Thin Lizzy ו-Abba. זה השיר היחיד שכתבתי במקצב השאפל. המנגינה שכנה אצלי שנים בראש עד שיהלי, תוך יומיים מרגע שקיבל את הטקסט - החזיר לי אותו גמור.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאתה מתחרט על פירסומו?
לא מתחרט על שום דבר. טעויות הן חלק מהחיים.

אתה זוכר את הרגע שבו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?
הביאו את רמי קליינשטיין לתיכון שלי, למסיבת סיום של כיתה י"א. רמי הגיע עם בנצי גפני על הבס ואלון הלל על התופים. רמי והלהקה פירקו את האולם באנרגיה, מעולם לא ראיתי נגן שמוציא מפסנתר כאלה צלילים וכזו עוצמה. יצאתי הלום מההופעה וסיפרתי להורים שלי שאני מבין את הבעייתיות שבלהיות מוזיקאי בישראל, אבל החלטתי סופית שזה מה שאני רוצה לעשות בחיי. תודה רמי.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
אף פעם לא עברה בליבי המחשבה לפרוש, מוזיקה היא כל עולמי.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
האלבום הלבן של הביטלס. קודם כל, כי זה אלבום כפול - משמע עוד שירים של הלהקה הטובה בהיסטוריה. אני אוהב את האלבום בצורה יוצאת דופן, כיוון שישנה הרגשה כאילו זה מין אוסף אחד גדול, של שירים שהחברים הקליטו באולפן בזמנם הפנוי ולא תחת מטרה ברורה או קונספט של אלבום.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
הייתי שמח לכתוב מוזיקה לסרט "עינים גדולות". בעיניי, זהו הסרט הטוב ביותר של אורי זוהר וצילום מדוייק של דוד גורפינקל. הייתי שמח להיות חתום על מוזיקה לסרט הזה.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
"היא התווכחה איתו שעות" של משינה. מבית היוצר של שלומי ברכה. מלאכת מחשבת של שיר. הבס-תופים הרצחני של איגי דיין ומייקל בנסון העיפו לי את הראש אי שם ב-86.
וגם Tears For Fears - Head Over Heel. לעולם לא אעביר את השיר הזה ברדיו, תמיד משמח אותי ואין מצב שאני לא מצטרף ל ״ לה לה לה לה לה״ בסוף.

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?
ללא ספק הייתי ספורטאי. אני מאמין שאם המוזיקה לא היתה נמצאת בחיי מגיל כך כך צעיר, הייתי לבטח מעמיק בענף ספורט כלשהו. לצורך העניין, המגמה הראשונה שלי בתיכון הייתה מגמת כדורסל.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
״על פני האדמה״ של שלום חנוך. שלום יודע איך להגיד את זה הכי טוב: "על פני האדמה, כמו עשב בר, כחול אשר על שפת הים, כשורשים בהר, בתוך הנשמה, בחלומות, בהבנה האיומה, במוות הקצר".