בוריס ג'ונסון וג'רמי קורבין, בשבוע שעבר
צילום: אי-פי

הבחירות לפרלמנט הבריטי יצאו לדרך

אזרחי הממלכה יכריעו האם רה"מ ג'ונסון ימשיך במאמץ להעביר את הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי ב-31 בינואר, או שמא מנהיג הלייבור קורבין יעביר את שאלת הברקזיט למשאל עם חוזר. לפי סקרים אחרונים צפוייה המפלגה השמרנית לנצח ברוב קטן
מערכת כאן חדשות
12 בדצמבר 2019
05:03
עודכן ב 09:05

היום (חמישי) נפתחה מערכת הבחירות בבריטניה. תוצאותיה צפויות לקבוע האם ראש הממשלה המכהן בוריס ג'ונסון ימשיך במאמץ להעביר את הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי ב-31 בינואר, או שמא מנהיג מפלגת הלייבור ג'רמי קורבין יעביר את שאלת הברקזיט למשאל עם חוזר. על פי סקר שפורסם הלילה, המפלגה השמרנית צפוייה לנצח בבחירות ברוב של 28 מושבים בלבד.

בשבוע שעבר הטיח ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון ביקורת חריפה במנהיג מפלגת הלייבור ג'רמי קורבין. במהלך עימות טלוויזיוני אמר ג'ונסון לקורבין כי הוא: "מפקיר את היהודים בלייבור", והוסיף כי מדובר בכישלון מנהיגותי. "אתה נשאר ניטרלי בכל הנוגע לאנטישמיות במפלגתך", ציין ג'ונסון. קורבין השיב בתגובה כי "כישלון במנהיגות הוא כשמשתמשים בהערות גזעניות, כפי שעשה ג'ונסון, בתקשורת".

לפני כשבועיים אמר הרב הראשי של בריטניה אפרים מירוויס לעיתון ה"דיילי מייל" כי חלק ניכר מבני הקהילה היהודית נקלע לחרדה מהאפשרות שיו"ר הלייבור ג'רמי קורבין ייבחר לראשות הממשלה. הרב האשים את קורבין בכך שאפשר ל"רעל האנטישמיות להכות שורש" במפלגה, וטען שזו לא יכולה עוד להיחשב כתנועה מגוונת, שוויונית הפועלת נגד גזענות.

כאמור, בסוף חודש אוקטובר אישר הפרלמנט הבריטי הצעת החוק לקיום בחירות בזק בממלכה. בנוסף, נענה האיחוד האירופי לבקשתה של בריטניה והסכים להאריך את תקופת יישום הברקזיט בשלושה חודשים. כעת בריטניה אמורה לעזוב את האיחוד עד ה-31 בינואר 2020.