הציור הגנוב
צילום: רויטרס

איטליה: ציור אבוד ששווה מיליונים נמצא בטעות על ידי גנן

היצירה "הגברת" של האומן האוסטרי קלמיט נמצאה בקיר החיצוני של גלריה איטלקית – ממנה נגנבה • המשטרה פתחה בחקירה וההערכה היא כי הציור הושב לגלריה שנים אחרי שנלקחה
מערכת כאן חדשות
12 בדצמבר 2019
11:55

המשטרה האיטלקית פתחה אתמול (רביעי) בחקירה לאחר שציור של האומן האוסטרי גוסטב קלימט, מהציירים הבולטים שבזרם הווינאי, נמצא בטעות על ידי גנן במוזיאון לאומנות – 23 שנים לאחר שהוצג באותה גלריה.  

ציור "הגברת", שאבד מאז שנת 1997, נמצא על הקיר החיצוני של המוזיאון לאמנות מודרנית ריצ'י אודי בעיר בפיאצ'נזה, כאמור, גנן שעבד באזור הבחין בפאנל מתכתי חבוי פתוח קמעה. מאחוריו להפתעתו הוא מצא את היצירה המדוברת חבויה בתוך תיק.

הגלריה טרם הגיבה לחשיפה. חבר המועצה העירונית, ג'ונתן פפמרנג'י, אומר כי הוא לא פוסל את האפשרות שגנבים שרצו להשיב את הציור הניחו אותו בצד החיצוני של הקיר."זה מאוד מוזר משום שאחרי שהוכרזה האבדה, כל סנטימטר בגלריה נבדק ביסודיות, כולל הגינה. מה שיותר משונה זה שהציור נשמר במצב מצוין. זה לא הגיוני שהציור אוחסן מאחורי פאנל במשך 23 שנים".


הציור של קלימט (צילום: רויטרס)

עבודתו של קלימט מתאפיינת בהפניית עורף לסגנון הנטורליסטי שקדם לתקופתו, ובשימוש בסמלים להעברת רעיונות פסיכולוגיים והדגשת עצמאותה של האמנות מן המסורת. ביקורת האמנות באזור הגרמני של המחצית הראשונה של המאה הקודמת התעלמה מקלימט כמעט לחלוטין, ויצירתו תוארה לא אחת כקישוט בלבד. רק מאוחר יותר העריכו את השפעתו על התפתחות הציור המודרני.