בוריס ג'ונסון
צילום: אי-פי

הבחירות בבריטניה: ג'ונסון זכה לרוב בפרלמנט

מפלגתו של ג'ונסון עברה את רף 326 המושבים. לפי התוצאות, ראש הממשלה יוכל להעביר את הסכם הברקזיט בפרלמנט. קורבין הודיע שלא יתמודד בבחירות נוספות
מואב ורדי
13 בדצמבר 2019
00:11
עודכן ב 09:47

מפלגת השמרנים הבריטית בראשות בוריס ג'ונסון זכתה היום (שישי) ביותר מ-326 מושבים בפרלמנט ובכך הבטיחה רוב בבית המחוקקים. הניצחון מעניק לראש הממשלה ג'ונסון את האפשרות להעביר את הסכם הברקזיט ללא צורך בשותפות עם מפלגות אחרות. מפלגת הלייבור בדרך למפלה, ויו"ר המפלגה ג'רמי קורבין הודיע שלא יתמודד בבחירות נוספות. 

ג'ונסון הגיב על נצחונו ואמר שהברקזיט ייצא אל הפועל בזמן, כפי שזו משתקפת בהחלטתם של הבריטים. בדברים שנשא במטה המפלגה השמרנית הוסיף כי בריטניה תעזוב את האיחוד האירופי אחרי 31 בינואר "בלי 'אם', בלי 'אבל' ובלי 'אולי'". 

יו"ר הלייבור, ג'רמי קורבין, אמר שלא ינהיג את המפלגה במערכת הבחירות הבאה. יחד עם זה, קורבין הודיע שימשיך להוביל בתקופה הקרובה, שבה ייבחנו צעדים לשיפור ולשינוי. דובר המדיניות הכלכלית של הלייבור אמר כי סוגיית הברקזיט התישה את הציבור הבריטי: "אנשים פשוט רצו לסיים עם זה". השרה לעניינים אירופיים בצרפת: "אם תוצאות המדגם יתממשו, הדבר יבטיח רוב ברור לממשלה בלונדון". השרה ציינה כי הדבר עשוי לסייע לפרישה מסודרת של בריטניה מהאיחוד האירופי.

הארגיון היהודי "קמפיין נגד אנטישמיות" הגיב לתוצאות הבחירות ומסר: "הציבור הבריטי החליט לעמוד לצד הקהילה היהודית ודחה את האנטישמים. נכון לעכשיו אנו קוראים לקהילה היהודית להיות ערניים. כפי שראינו בשנים ובחודשים האחרונים היהודים עשויים להפוך לשעיר לעזאזל וחסידיו של קורבין, שרבים מהם מחזיקים בדעות אנטישמיות, מחפשים כעת את מי להאשים". 

בראש סדר היום בבחירות האחרונות עמד נושא אחד - הברקזיט. ראש הממשלה השמרני ג'ונסון ביקש לקדם יציאה מהאיחוד האירופי עד ל-31 בינואר, בעוד יריבו מהלייבור ג'רמי קורבין דרש לקיים משאל עם נוסף. לפי התוצאות המסתמנות, זכה ג'ונסון באמון מהציבור הבריטי לבצע את תוכניתו והממלכה צפויה לפרוש מהאיחוד בתחילת 2020. מאז משאל העם ב-2016 הוחלפו בדאונינג 10 שני ראשי ממשלה שסיימו את תפקידם על רקע הברקזיט. הבחירות כעת הן השלישית בתוך חמש שנים בלבד, ושלוש שנים מוקדם מהמתוכנן.

במערכת הפוליטית בישראל כבר החלו לברך בטוויטר את רה"מ ג'ונסון על הניצחון המסתמן. חבר הכנסת גדעון סער כתב: "הלייבור בהנהגת קורבין הוביל מדיניות אנטי-ישראלית מובהקת. תבוסתו משמחת ומהווה הקלה לקהילה היהודית של בריטניה". חבר הכנסת ניר ברקת מהליכוד כתב: "אין לי ספק שתוביל בהצלחה את האומה הבריטית, תחזק ותעמיק את השותפות בין בריטניה למדינת ישראל".