פליטת גזים ממפעלים בפריז, נובמבר 2019
צילום: אי-פי

מדינות האיחוד האירופי סיכמו על כלכלה ניטרלית מפחמן עד 2050

רה"מ פולין, שמדינתו הייתה היחידה שלא תמכה בהסכם, כינה את השיחות בנושא "קשות". כמה ממדינות האיחוד יהיו רשאיות להסתמך על אנרגיה גרעינית
רויטרס
13 בדצמבר 2019
03:16

משבר האקלים: מדינות האיחוד האירופי, מלבד פולין, הסכימו הלילה (שישי) על כלכלה ניטרלית מפחמן עד לשנת 2050. ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי, כינה את השיחות בנושא "קשות", ואמר שארצו לא מחוייבת להסכם. ההחלטה התקבלה כחלק מהמאבק בהתחממות הגלובלית ובמטרה לצמצם כמה שאפשר את פליטות גזי החממה.

גורמים יודעי דבר אמרו כי פולין התנגדה להסכם כיוון שלטענתה היא אינה יכולה לעמוד ביעד עד למועד המדובר. ראש ממשלת שוודיה, סטפן לוון, אמר כי "על החלטת האקלים חתמו 26 מתוך 27 מדינות שמוכנות להתחיל במהלך". לדבריו, מועצת האיחוד האירופי תשוב לדון בנושא ביוני 2020.

באשר לצ'כיה, שדרשה כי ההסכם יציין בפירוש שכורים גרעיניים הם מקור מקובל לייצור אנרגיה לא מזהמת, הוחלט כי כמה ממדינות האיחוד האירופי יהיו רשאיות להסתמך על אנרגיה גרעינית. מקור בלשכתו של נשיא צרפת מקרון אמר כי בין השאר יוטלו מכסים על מוצרי ייבוא שאינם תואמים את אמות המידה הנהוגות באיחוד האירופי בכל הקשור למאבק בהתחממות הגלובלית.