בוריס ג'ונסון אחרי ניצחונו בבחירות
צילום: אי-פי

"אנחת רווחה": הקהילה היהודית מברכת על ניצחון ג'ונסון

הבחירות בבריטניה הסתיימו עם ניצחון מוחץ לשמרנים בראשותו של בוריס ג'ונסון. נתניהו אמר על התוצאות בממלכה: "זאת הוכחה שהעם מחליט ולא התקשורת"
מואב ורדי ואנטוניה ימין
13 בדצמבר 2019
15:49
עודכן ב 17:29

הקהילה היהודית בעולם, ובבריטניה בפרט, מברכת היום (שישי) את בוריס ג'ונסון על ניצחונו בבחירות על ראשות הממשלה בממלכה, ובעיקר משמיעה אנחת רווחה על תבוסתה של מפלגת הלייבור בראשות ג'רמי קורבין. ג'ונסון, יו"ר מפלגת השמרנים, זכה הלילה ברוב מוחץ של הקולות.

על פי התוצאות הסופיות, מפלגת השמרנים בהנהגת בוריס ג'ונסון זכתה ב-365 מושבים, מפלגת הלייבור בהנהגת ג'רמי קורבין קיבלה 203 מושבים, המפלגה הסקוטית SNP השיגה 48 מושבים והליברל דמוקרטים קיבלו 11 מושבים בלבד.

מנהיגי הקהילה היהודית בבריטניה מיהרו לברך את ג'ונסון, וציינו כי ניצחונו הוא בשורה טובה לעם היהודי. מיד עם פרסום התוצאות הצהיר הארגון היהודי "קמפיין נגד אנטישמיות" כי הציבור הבריטי עמד "באופן מהדהד" לצד הקהילה היהודית, "והעניק לאנטישמים הפסד מוחץ".

גם יו"ר הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין, בירך על ניצחון המפלגה השמרנית. "אנחת הרווחה של יהודי אירופה מתבוסת קורבין אינה עניין של ימין או שמאל - אלא בחירה בין מה שנכון למה שלא נכון. קורבין כרת קואליציה עם הגרועים שבפשיסטים. מדובר בשונא ישראל מובהק", כתב מרגולין.

בישראל, נשיא המדינה ראובן ריבלין מסר לג'ונסון: "בשמי ובשם אזרחי ישראל אני מאחל לך הצלחה וברכה בהמשך דרכך. אין לי ספק כי בהובלתך יתחזקו היחסים החשובים בין המדינות וכי יחד נוכל לאתגרי התקופה בכל חזית". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר על התוצאות בממלכה: "זאת הוכחה שהעם מחליט ולא התקשורת״.


יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר כי זו "תבוסה מפוארת למתחרה האנטישמי, קורבין, ולשונאי ישראל". יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג הוסיף כי ניצחונו של ג'ונסון הוא בשורה נהדרת "לאנגליה, לעם היהודי, ללוחמים נגד האנטישמיות ולנאבקים למען זכויות האדם והדמוקרטיה".


ג'ונסון אמר אחרי שנודע על ניצחונו שעסקת הברקזיט תצא אל הפועל בזמן, כפי שזו משתקפת בהחלטתם של הבריטים. בדברים שנשא במטה המפלגה השמרנית הוסיף כי בריטניה תעזוב את האיחוד האירופי אחרי ה-31 בינואר "בלי 'אם', בלי 'אבל' ובלי 'אולי'". באיחוד האירופי אמרו בתגובה כי הם מוכנים לעסקת ברקזיט, אך לא בכל מחיר.

יו"ר הלייבור קורבין אמר שלא ינהיג את המפלגה במערכת הבחירות הבאה. הוא הוסיף כי יו"ר חדש למפלגה ייבחר מיד עם תחילת 2020.