דני איילו, ארכיון
צילום: אי-פי

שחקן הקולנוע האמריקני דני איילו מת בגיל 86

איילו, שהחל את קריירת המשחק בגיל 35, השתתף בעשרות סרטים. בשנת 1990 היה מועמד לפרס האוסקר על תפקידו בסרט "עשה את הדבר הנכון" של הבמאי ספייק לי. הותיר אחריו אישה וארבעה ילדים
גיא בריצמן
13 בדצמבר 2019
18:44

השחקן האמריקני דני איילו מת הלילה (שישי) בגיל 86 בניו ג'רזי. איילו זכור בעיקר בזכות תפקידו בסרט "עשה את הדבר הנכון" של הבמאי ספייק לי משנת 1989, עליו היה מועמד לפרס האוסקר ולפרס גלובוס הזהב לשחקן המשנה הטוב ביותר.

איילו שהתחיל את קריירת המשחק שלו בגיל 35, שיחק בעשרות סרטים, ביניהם "הסנדק 2", "שושנת קהיר הסגולה", "ימי הרדיו", "מוכת ירח" ו"לאון". הסוכנת של איילו, ג'ניפר דה קיארה מסרה כי "העולם איבד את אחד השחקנים הגדולים, שבמקרה היה גם אדם נפלא". דה-קיארה הוסיפה כי איילו "בהחלט יחסר".

צפו בקטע מתוך "עשה את הדבר הנכון", בהשתתפות איילו

איילו גדל בווסט סייד של מנהטן, ניו יורק, אחד מבין שישה ילדים במשפחה קשת יום. בגיל 17 פרש מהתיכון, התגייס לצבא והוצב בגרמניה. כשחזר לארצות הברית התפרנס בעיקר מעבודות מזדמנות כדי לסייע למשפחתו, בין היתר כסדרן בתחנת אוטובוס ומנחה בזירת אגרוף. בשנת 1986 גילם את אביה של הזמרת מדונה בקליפ לשיר "Papa Don't Preach".

צפו בקליפ לשיר Papa Don't Preach בהשתתפות איילו

ספייק לי הספיד את איילו בפוסט שהעלה לאינסטגרם, בו כתב: "דני אני שבור, עשינו יחד היסטוריה קולנועית עם 'עשה את הדבר הנכון'". מיה פארו, ששיחקה עם איילו ב"שושנת קהיר הסגולה", צייצה בטוויטר: "איילו היה שחקן מעולה ואדם מקסים, היה תענוג וכבוד גדול לעבוד איתו". גם שר ששיחקה לצד איילו בסרט "מוכת ירח" שיתפה בטוויטר מזכרונותיה על העבודה המשותפת עימו: "איילו היה שחקן קומי גאוני, זו הייתה אחת התקופות המאושרות בחיי". איילו הותיר אחריו את אשתו סנדי, לה היה נשוי משנת 1955, וארבעה ילדים.