כוכבת הפופ האמריקנית
צילום: אי־פי

טיילור סוויפט: משפחת סורוס מימנה את רכישת זכויות שיריי הישנים

הכוכבת האמריקנית חשפה כי סקוטר בראון רכש את הקניין הרוחני שלה, בעזרת משפחת סורוס וגורמים עסקיים נוספים – בלי שניתנה לה ההזדמנות לרכוש אותו בעצמה. כבר תקופה ארוכה שהזמרת מנהלת מאבק כדי שיאפשרו לה לשיר את שיריה הישנים
בן יניב
14 בדצמבר 2019
21:59

כוכבת הפופ האמריקנית טיילור סוויפט חשפה בנאומה האחרון כי משפחת המיליארדר היהודי ג'ורג' סורוס לקחה חלק במימון רכישת זכויות היוצרים על שיריה הישנים. מי שרכש את הזכויות לשיריה של סוויפט מחברת התקליטים הקודמת שלה "ביג מאשין", בסיוע משפחת סורוס וגורמים עסקיים נוספים, הוא סקוטר בראון העומד בראש חברת איתקה. מדובר באלבומיה הראשונים של הזמרת, שאותם הוציאה בגיל 14.

מאז מכירת אלבומיה – נאסר על הזמרת לבצע את השירים שהיא עצמה כתבה. לאחרונה הודיעה סוויפט כי היא מתכוונת להקליט מחדש את כל השירים הישנים בעיבוד חדש החל מנובמבר 2020 כפי שהחוזה שלה מתיר. הביצועים החדשים ייאפשרו לה להופיע עם להיטי העבר שלה.

הזמרת האמריקנית ניצלה את נאומה בטקס "אשת העשור" של הבילבורד ביום חמישי האחרון על מנת להעלות את הסוגייה, וטענה כי עניין הקניין הרוחני לא זוכה לפיקוח. סוויפט אמרה כי משפחת סורוס, והמשקיעים האחרים בעסקת מכירת הזכויות על שיריה לסקוטר בראון, לא יצרו עמה קשר ולא ערכו בדיקות מקדימות בנוגע להשקעתם באומנות שהיא עצמה יצרה, לרבות קליפים, אלבומים וטקסטים לשירים שכתבה. מסוויפט נמנע עד היום לרכוש את יצירות העבר שלה וגם הרוכשים החדשים, לטענתה, מונעים ממנה לשיר אותם.

סוויפט זכתה עד היום בעשרה פרסי גראמי, פרס אמי, 29 פרסי המוזיקה האמריקנית, 23 פרסי המוזיקה של בילבורד, 11 פרסי איגוד מוזיקת הקאנטרי, שמונה פרסי האקדמיה למוזיקת קאנטרי ופרס המוזיקה הבריטית. נכון ל-2018 היא מכרה מעל 50 מיליון אלבומים ו-150 מיליון סינגלים. ארבעת סיבובי ההופעות שלה הכניסו מעל 500 מיליון דולר, והיא נכללה פעמיים ברשימת 100 האנשים המשפיעים ביותר בעולם של המגזין טיים.