ילדים יוצאי אתיופיה

משרד החינוך לרשויות: לא נאפשר גנים ליוצאי אתיופיה בלבד

בעקבות המקרה בקריית גת הורה המשרד לרשויות שגן לא הטרוגני ייסגר. בהנחיה הדגישו: גם אם הרישום נעשה בצורה אוטומטית, יש להפעיל יד מכוונת ולשנות את הרישום
לירן כוג'הינוף
15 בדצמבר 2019
07:28

משרד החינוך בהנחיה חדשה לכל הרשויות המקומיות לקראת פתיחת שיבוצי הילדים לגנים בשנה הבאה: "גן לא הטרגוני ייסגר". כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. במשרד מנסים להקדים "תרופה למכה" כדי שמקרה כמו שהיה בקריית גת השנה, גן שכולו תלמידים ממוצא אתיופי, לא יקרה שוב.

במכתב שהוציא הממונה למניעת גזענות במשרד החינוך עמוס שביט נתנה הוראה ברורה לרשויות המקומיות - אסור לשבץ גן שלם רק עם תלמידים יוצאי אתיופיה. במשרד החינוך מדגישים כי גם אם מדובר באזורי רישום שנעשים בצורה אוטומטית יש להפעיל יד מכוונת ולשבץ תלמידים באופן הטרוגני.

"לא ניתן לפגוע בבני הקהילה האתיופית", אמר שר החינוך הרב רפי פרץ. "גזענות ודעות קדומות מחוץ לשיח החינוכי בישראל". מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, הבהיר: "משרד החינוך מוביל מדיניות של למידה מעורבת וניסיון של מתן הזדמנות שווה לכל התלמידים. המטרה כעת היא למנוע מראש מקרים כמו בקריית גת. פנינו לרשויות המקומיות להעניק תשומת לב מיוחדת בעת שמשבצים את התלמידים ולפעול ליצירת גנים מעורבים. גנים בסביבה מעורבת מובילים ללכידות חברתית ותחושת שייכות".

ח"כ גדי יברקן (כחול לבן) הביע סיפוק מן ההחלטה ואמר: שמחתי מאוד שמשרד החינוך קיבל את את המלצתי לסגור את הגן בק. גת, ולדאוג שגני הפרדה לא יפתחו יותר בישראל בעתיד". 

חברתו לסיעה פנינה תמנו שטה הוסיפה: "יש לנו עוד הרבה מאוד עבודה אל מול משרד החינוך בתחומים רבים, אבל אני מאמינה שקיימת נכונות והגיע הזמן שגם הרשויות המקומיות יקחו אחריות וידאגו להכללה, לשילוב ולקבלה ומאבק בלתי מתפשר באפליה ובגזענות".