מליאת הכנסת
צילום: פלאש 90

גוף משפטי בינלאומי "מביע דאגה" מחוק הלאום

הוועדה נגד אפליה גזעית בוחנת האם החוק הישראלי מנוגד לאמנה המייסדת של הארגון
תמר אלמוג
15 בדצמבר 2019
09:29

סוף שבוע קשה לישראל בזירה המשפטית הבינלאומית: הוועדה נגד אפליה גזעית, גוף בינלאומי שהוקם על סמך אמנה שישראל היא צד לה - פרסמה בסוף השבוע את  הדוח התקופתי ובמסגרתו נמתחת ביקורת – או בלשון הוועדה "הבעת דאגה" מכך שסעיפים בחוק הלאום עלולים לסתור את עקרונות האמנה. לצד שבחים שישראל זוכה להם בדוח על מדיניות הממשלה בנושאים שונים, הביקורת מעלה כמה סימני שאלה בנוגע לסעיפים בחוק.

זאת הפעם הראשונה שגוף בעל צביון משפטי בינלאומי בוחן את החוק ומבקר אותו אחרי חקיקתו. ממרכז עדאללה, בין מגישי הדוחות לוועדה נמסר בתגובה שהקביעה עומדת בקנה אחד עם הטיעונים שעתרו בגינם נגד החוק לבג"ץ.

במקביל, שכפי שפורסם בכאן חדשות, אותה ועדה שנחשבת לגוף מקצועי משום שאינה אינה מורכבת מדיפלומטים קיבלה החלטה תקדימית לפיה יש לה סמכות לדון בתביעת הרשות הפלסטינית נגד ישראל. מנהל מחלקת המשפט בינלאומית במשרד, עמית הוימן, הגיב להחלטה לדון בתביעה, כי בגוף שכל מטרתו להילחם באפליה מפלה את ישראל. זאת בסתירה מוחלטת לתקדימים, לחוק ואפילו לחוות הדעת המשפטית של האו"ם. לדברי הוימן ישראל תמיד תהיה מחויבת להילחם באפליה גזעית, אבל אין יותר סיבה להאמין שהיא מקבלת יחס הוגן מהועדה הזאת.

יש לציין כי בתחילת החודש, במסגרת ההכנה לדוח התקופתי הופיעה בפני הועדה משלחת רבת משתתפים מישראל שכללה נציגים ממשרד המשפטים, משרד החוץ והמשטרה , שזכתה אף לשבחים בדוח על פעילותה והופעתה.