ח"כ זנדברג, היום
צילום מסך

ח"כ תמר זנדברג: "האפשרות להעביר מנדטים בין הגושים חסומה"

יו"ר מרצ לשעבר קראה להקמת גוש שמאל שיתמודד יחד בבחירות הקרובות: "גוש המרכז-שמאל, כולל הציבור הערבי, נלהב יותר, רעב יותר ומרגיש שהניצחון קרוב"
קלמן וסג"ל
16 בדצמבר 2019
03:35

ח"כ תמר זנדברג ממרצ התראיינה אתמול (ראשון) בתוכנית "קלמן וסג"ל" בכאן 11, ניסתה לענות על השאלה האם פוליטיקאים שדבקים באידיאולוגיה יכולים להביא את המחנה שלהם לניצחון? והתייחסה לבחירות שהסתיימו בבריטניה ולאלו שצפויות בישראל.

זנדברג נתנה את התחזית שלה לבחירות הקרובות בישראל ואמרה: "אני חושבת שבבחירות האלה האפשרות להעביר מנדטים בין הגושים פחות או יותר חסומה. כול גוש מאוד מבוצר בפני עצמו, אבל גוש המרכז-שמאל, כולל הציבור הערבי, הוא גוש נלהב יותר, רעב יותר ומרגיש שהניצחון קרוב".

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

זנדברג אמרה כי מפלגתה מעוניינת "ללכת לבחירות על סמך שני עקרונות מרכזיים. אחד - חיבורים ואיחודים, השני - שיהיה דבר כזה גוש שמאל, כי שמאל זה דבר ערכי, אידיאולוגי, פוליטי ואלקטוראלי". בהתייחס לכך שיש הבדלים בין מפלגות השמאל-מרכז שעשויים למנוע את איחודם לגוש אחד, אמרה: "יש הבדלים בין מרצ למפלגת העבודה אך אני חושבת שצו השעה זה לרוץ ביחד".

יו"ר מפלגת הלייבור, ג'רמי קורבין, הביא את מפלגתו לכישלון בבחירות בבריטניה, הגדול ביותר מאז שנות ה-80. זאת למרות התמודד על מצע אידיאולוגי, סוציאליסטי. אראל סג"ל שאל את זנדברג אם ניתן ללמוד מכך שצודקים בכחול לבן כשנוקטים בקולות של ימין למרות שהם שמאל, במטרה להגדיל את המנדטים שהם עשויים לקבל, כיוון שהציבו הלך ימינה?

יו"ר מרצ לשעבר הסבירה כי "הדיכוטומיה שבין ללכת לשמאל אידיאולוגי לבין להתמרכז ולעגל פינות מלווה את השמאל בכל העולם. במקרה של קורבין, נושא האנטישמיות פגע בו. בנוסף הנושא המרכזי של הבחירות בבריטניה היה הברקזיט ובעוד שג'ונסון עסק בכך קורבין התעלם מזה".

בהתייחס ללקחים שניתן ללמוד ממערכת הבחירות בבריטניה וליישמם במערכת הבחירות הצפויה בישראל, אמרה זנדברג: "בישראל יש נטייה במערכת הפוליטית בשנים האחרונות לברוח מהנושא המרכזי שחוצה את המערכת הפוליטית –הנושא המדיני, הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אני חושבת שמפלגה שמתעלמת מהנושא לא יכולה לרוץ בבחירות".