טראמפ וקים בחודש יוני
צילום: אי-פי

ארה"ב קראה לקוריאה הצפונית לשוב לשולחן המו"מ

השליח האמריקני המיוחד לנושא קוריאה הצפונית סטיבן ביגון: "הגיע הזמן לסיים את העבודה. אנחנו כאן ואתם יודעים איך ליצור איתנו קשר"
רויטרס
16 בדצמבר 2019
04:48

השליח המיוחד של ארצות הברית לנושא קוריאה הצפונית, סטיבן ביגון, קרא הלילה (שני) לפיונגיאנג לחזור לשיחות המשא ומתן עם וושינגטון, ואמר כי ארצו מוכנה לדון בכל הנושאים. במסיבת עיתונאים שקיים בסיאול, בירת קוריאה הדרומית, אמר ביגון כי לארצות הברית אין תאריך יעד, אך "הגיע הזמן לסיים את העבודה. אנחנו כאן ואתם יודעים איך ליצור איתנו קשר".

בימים האחרונים החריפה קוריאה הצפונית את הטון כלפי ממשל טראמפ. לדבריה, הניסויים האחרונים שעשתה בטילים ובמערכות לשיגורם נועדו לנטרל את האיום הגרעיני מצד וושינגטון. קים ג'ונג און קצב תאריך יעד למשא ומתן עם האמריקנים – עד סוף השנה הנוכחית, ואיים שאם ארצות הברית לא תתפשר הוא עלול לבחור בדרך חדשה.

שגריר קוריאה הצפונית אמר בתחילת החודש לאו"ם כי נושא פירוז המדינה מנשק גרעיני ירד משולחן המשא והמתן עם האמריקנים. המשא ומתן בין וושינגטון לפיונגיאנג נקלע למבוי סתום מאז הפסגה השנייה בין שני המנהיגים בחודש פברואר האחרון בווייטנאם, שהסתיימה בלי עסקה.

פיונגיאנג דרשה בחודש שעבר בשיחות בהאנוי כי יוסרו העיצומים הבינלאומיים שהוטלו עליה. קוריאה הדרומית וארצות הברית דחו תרגילים צבאיים משותפים כדי להקל על היחסים עם קוריאה הצפונית, אך האחרונה הגיבה בביטול.