דרעי, לבני וגנץ
צילומים: פלאש 90

הימין החדש ובנט פוזלים לעבר העולים מרוסיה

בכוונת שר הביטחון לפנות למצביעי ישראלי ביתנו • בפוסט שפרסם הבוקר אביגדור ליברמן נכתב כי "ראשי כחול לבן יצאו מגדרם ותמכו ללא סייג בהעברת כספים קואליציונים למוסדות של ש"ס ויהדות התורה" • במרצ ובעבודה שואפים לאיחוד, אך ללא המחנה הדמוקרטי כולו • מה חושב ח"כ שלח על צירוף של לבני לכחול לבן?
זאב קם
16 בדצמבר 2019
08:42
עודכן ב 12:23

חברי כנסת במפלגת העבודה טוענים שאיחוד בשמאל צריך להיבחן, אך האיחוד היחיד שיעמוד על הפרק הוא בין העבודה ומרצ ולא מול המחנה הדמוקרטי כולו. כך פורסם הבוקר (שני) בכאן רשת ב. לדבריהם, אם במרצ מעוניינים שהדבר ייבחן, עליהם להיפרד מהמחנה הדמוקרטי. גם בכירים במרצ אומרים דברים דומים. לטענתם, הקמת המחנה הדמוקרטי לא הוכיחה את עצמה במבחן התוצאה.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

בנט יפנה לקהל של ישראל ביתנו  

נפתלי בנט והימין החדש מתכוונים להציב באופן רשמי כמטרה מרכזית בקמפיין הבחירות שלהם יעד של פנייה דווקא לקולות המרכז שהצביעו לכחול לבן ופנייה לקולות העולים מרוסיה שהצביעו לישראל ביתנו. לצורך כך יקימו בימין החדש מטה עולים ייעודי לעניין הזה ובנוסף יציבו ערים שבהן היה אחוז הצבעה גבוה לכחול לבן כמטרה מרכזית בבחירות, כגון תל-אביב ואזור השרון. וזאת, בניגוד לעבר שאז הכריזו בימין החדש על התמקדות בקולות הימין. הפעם המטרה המוצהרת מראש היא קולות המרכז וקולות העולים.

ליברמן: הסימנים לדיל בין כחול לבן לחרדים היו ברורים בחודשים האחרונים

מוקדם יותר טען יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כי "יש דיל סגור בין כחול לבן למפלגות החרדיות להקמת קואליציה לאחר הבחירות הבאות". בעמוד הפייסבוק שלו נכתב עם אור ראשון כי "דברי ה'הספד' של הח"כים החרדים על נתניהו ביום פיזור הכנסת ולאחר מכן, וחילופי השבחים בין כחול לבן למפלגות החרדיות" - לא מותירים מקום לספק לכך. לדבריו, "הסימנים לכך נראו באופן ברור בחודשים האחרונים, כאשר ראשי כחול לבן יצאו מגדרם כדי לשמור על משה גפני כיו"ר ועדת הכספים, ותמכו ללא סייג בהעברת כספים קואליציונים למוסדות של ש"ס ויהדות התורה, בניגוד לעמדת ישראל ביתנו".

לבני תחבור לכחול לבן? ח"כ שלח: "יש למקסם את הקולות למחנה להחלפת נתניהו"

ח"כ עופר שלח מכחול לבן אמר הבוקר בריאיון לכאן רשת ב כי בתוך בלוק ה-55 של מפלגות הימין יש "חרטה על ההליכה העיוורת אחר נתניהו". לדבריו, "גם בליכוד מחלחלת ההכרה שאחיזתו של נתניהו בקרנות המזבח, והעובדה שהוא לא הצליח פעמיים להקים ממשלה, משתקות את המערכת הפוליטית בישראל". הוא הוסיף כי הוא "מקווה שההכרה שלהם בטעות תביא להקמת ממשלה בבחירות הבאות". על האפשרות שציפי לבני תצטרף לכחול לבן אמר שלח כי לא יהיו שינויים מפליגים ברשימה לכנסת, והוסיף כי "יש למקסם את הקולות למחנה שרוצה להחליף את נתניהו".


אחריו עלה למשדר חבר הכנסת דוד ביטן מהליכוד שאמר כי מטרת מפלגתו בבחירות הקרובות היא להגדיל את כוחה - ולא את כוחן של שאר מפלגות הימין. בהתייחסו לסקרים לפיהם גוש הימין יגדל אם סער יעמוד בראש הליכוד, קבע ביטן כי אם נתניהו יודח - הליכוד תרד בעשרה מנדטים.


עוד אמר ביטן כי היה ידוע מראש מי יתמכו בגדעון סער, וכי גלעד ארדן לא יתמוך בסער בעקבות שאיפתו להתמודד על הנהגת המפלגה ביום שאחרי נתניהו. ביטן הדגיש כי היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט היה צריך להמתין עם פרסום החלטתו בתיקי נתניהו, דבר שמנע הקמה של ממשלה חדשה.