מחאות הדלק באיראן, נובמבר 2019
צילום: אי-פי

אמנסטי: איראן מענה ומעלימה אלפים מעצורי ההפגנות

ארגון זכויות האדם פרסם עדויות של עשרות איראנים, שסיפרו כי הרשויות במדינה היכו עצורים ומנעו מהם תקשורת עם העולם החיצון, כדי שלא ידברו על הדיכוי האכזרי אחרי המחאה
גיא מעין ומתי ברנהרט
16 בדצמבר 2019
11:20

מה שהתחיל באיראן כמחאות על עליית מחירי הדלק, הפך במהרה לכר פורה לעינויים מצד השלטון, כך על פי ארגון זכויות האדם "אמנסטי". בארגון התבססו על סרטונים ושיחות עם עשרות אנשים במדינה שתיארו כיצד בשבועות שלאחר המחאה, הרשויות באיראן מנעו מעצורים תקשורת עם העולם החיצון ועסקו בעינויים ואף בהעלמת העצורים.

לדברי הארגון, הרשויות עוצרות אלפי בני אדם, ובהם גם עיתונאים, לוחמי זכויות אדם וסטודנטים, במטרה למנוע מהם לדבר על הדיכוי האכזרי במדינה. באחת מהעדויות שהובאו, סיפר אדם שבן משפחתו שוחרר בערבותף, כי הוא הופיע עם חבלות וחתכים בפניו ובראשו, וכי הוא סובל מטראומה ומסרב לצאת מהבית.

ההפגנות במדינה פרצו ב-15 בנובמבר כשמאות תושבים יצאו לרחובות בכמה ערים להפגין על העלאת המחירים. מהומות התפתחו בינם לבין אנשי כוחות הביטחון האיראניים ומשמרות המהפכה. בריאן הוק, השליח האמריקני המיוחד לענייני איראן, אמר כי יותר מ-1,000 בני אדם נהרגו במהלך ההפגנות. "קיבלנו עדויות של אזרחים שניסו להגיע לגופות יקיריהם", הוסיף הוק. "השלטונות הכריחו אותם לשלם על התחמושת שבה השתמשו כדי להרוג אותם". לפי תחקיר של ה"ניו יורק טיימס", בעיר מהאשאר טבחו משמרות המהפכה ב-40 עד 100 מפגינים לא חמושים באמצעות ירי מקלעים, כשניסו להימלט לשדה קני סוכר.

בתחילת החודש פרסם הארגון כי לפחות 208 בני אדם נהרגו בהפגנות, אך הדגיש כי המספר האמיתי ככל הנראה גבוה יותר.