אוחנה ומנדלבליט, ארכיון
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

"הסכמת היועמ"ש – לא תנאי למינוי פרקליט המדינה"

כך נמסר מטעמו של שר המשפטים אמיר אוחנה, בתגובה לפנייתו של נציב שירות המדינה שקרא לו ולמנדלבליט להסכים על מועמד אחד
אמוץ שפירא
16 בדצמבר 2019
14:27
עודכן ב 18:11

"הסכמת היועץ המשפטי לממשלה – לא תנאי למינוי ממלא מקום פרקליט המדינה", כך השיב היום (שני) שר המשפטים אמיר אוחנה לדרישה של נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ להתייעץ עימו בנוגע לזהות מחליפו של פרקליט המדינה היוצא שי ניצן.

במכתבו לאוחנה ויועת אביחי מנדלבליט הנציב כי ביקש מהם להגיע להסכמה לגבי מועמד אחד. "עם השגת הסכמה ביניכם על מועמד, אדון במועמדות. אני מקווה מאוד שהסכמה כזאת תושג בקרוב", כתב הרשקוביץ.

אוחנה ענה בתגובה כי כן התייעץ עם הנציב בנוגע לשלושת המועמדים לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה: "נועצתי איתך ונפגשתי עימך בנושא לא פעם אחת". בנוסף, שר המשפטים ביקש מהרשקוביץ שיחווה דעתו על שמות שלושת המועמדים, ושלא ימתין להסכמה בינו לבין מנדלבליט על מועמד אחד: "גם אני מקווה כמובן שהיועץ המשפטי לממשלה יסמוך ידיו על המינוי, אך הסכמה כזאת אינה ולא יכולה להיות תנאי למינוי, או לקיום חובת התייעצות".

המועמדים לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה הם: המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים – שלמה (מומי) למברגר, המשנה לפרקליטת מחוז מרכז – אורלי בן ארי גינזרג ומנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה – דן אלדד. למברגר הוא המועמד שלדעת היועץ המשפטי לממשלה צריך להיות המועמד היחיד לתפקיד.

גם התנועה לאיכות השלטון שלחה מכתב לשר המשפטים, ליועץ המשפטי ולנציב שירות המדינה, בו היא דורשת משר המשפטים להתייעץ עם הנציב: "אנו סבורים כי מן הראוי ששר המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה יפעלו במהירות הראויה ובהתאם להוראות החוק הברורות, כך שהליך המינוי יעלה בקנה אחד עם הוראות החוק ודרישותיו, ובכללם חובת התייעצות עם נציב שירות המדינה, בטרם יוכרז או תוכרז מחליפו או מחליפתו של ניצן".

בתוך כך, פרופסור יצחק גל-נור, לשעבר נציב שירות המדינה, אמר ליגאל גואטה ורן בנימיני בכאן רשת ב: "יש לנו ממשלת מעבר. יש לנו שר משפטים שלא אושר על ידי הכנסת. מדובר במינוי זמני גם לפרקליטות המדינה. החוק לא יכול להיכנס למצבים כל כך משונים. במצב כזה ההיגיון אומר שלא יכול שר זמני לעשות כעולה על רוחו".

בהמשך הוסיף: "אולי השר רוצה לחולל מהומה קטנה. לא מפריע לו ללכת לבג"ץ כדי להגיד שבג"ץ משתלט על המדינה. לא השר קובע כשהוא במצב זמני כזה. למה אסרו על הקמת ועדת איתור? כי המצב הוא זמני. במצב כזה רצוי להגיע לידי הסכמה עם נציב שירות המדינה ועם היועץ המשפטי לממשלה".