דררה
צילום: גטי אימג'ס

הדרורים נעלמים, הדררות חוגגות: גידול דרמטי בציפורים הפולשות בישראל

מניין המיינות והדררות גדל במאות אחוזים. נרשמה ירידה במינים הנפוצים כמו דרור, דוכיפת ובולבול. לפי עורכי המחקר, יש צורך לעצור את ההתפשטות. אחד מהם הוסיף: "אני חושש שילדיי לא יוכלו לשמוע ולראות את הדרורים, הצופיות והבולבולים"
מיכל וסרמן
17 בדצמבר 2019
08:07

מחקר חדש שפורסם היום (שלישי) מצביע על גידול דרמטי של הציפורים הפולשות בישראל, מול ירידה דרמטית במינים הנפוצים. מהמחקר שנערך בטכניון, נרשמה עלייה של 843% באוכלוסיית המיינה וב-250% באוכלוסיית הציפור הפולשת דררה, ב-15 השנים האחרונות. זאת בזמן שבפארק הירקון בתל אביב, שם בוצע חלק מהמחקר ובו החלה בסוף המאה ה-20 פלישת ציפורים - לא ניתן היום לצפות במינים מקומיים כמו דרור הבית, דוכיפת ובולבול.

עורכי המחקר, פרופסור משנה אסף שוורץ ודוקטור אגת קולאוני, מזהירים כי לתהליך יש השלכות עתידיות שליליות על המערכת האקולוגית בישראל, ויש חשיבות לייצר ממשק לעצירת התפשטותם של המינים הפולשים. לדברי שוורץ, "מצאנו כי המיינות מתחרות במינים מקומיים כגון דרור הבית ודוחקות אותם. לצערנו, המחקר הנוכחי מצביע על כך שהתחזיות שלנו לגבי דחיקת מינים נהפכו למציאות. אני חושש שילדיי לא יוכלו לשמוע ולראות את הדרורים, הצופיות והבולבולים מהמינים הנפוצים בארץ כיום".

קולאני הצביעה על החשש מהתפשטות התופעה ואמרה: "כיום ממוקדת תפוצת המינים הפולשים בעיקר באזורים עירוניים וכפריים.  אך יש סימנים שמינים אלה יגיעו גם לאזורים אחרים ברחבי ישראל. לכן חשוב מאוד לייצר ממשק לעצירת התפשטותם". 

המחקר מבוסס על סקר ספירת הציפורים, ניטור ארוך טווח ברמת הנדיב וסקרים ומחקרים בפארק הירקון בתל אביב. הוא נעשה בשיתוף רשות הטבע והגנים. שלושת הסקרים מצביעים על גידול באוכלוסיות המינים הפולשים ועל ירידה מספרית ברבים מהמינים המקומיים.

תגיות:
טבע