צילום מסך מתוך הטריילר לסרט על לאה צמל
עו"ד לאה צמל

"לאה צמל, עורכת דין" ברשימת המקוצרת של המועמדים לאוסקר

הסרט שעורר סערה הגיע לשלב הסופי לפני ההכרזה על המועמדים בקטגוריית הסרט הדוקומנטרי הארוך הטוב ביותר. "ימים נוראים" שהיה המועמד הישראלי לסרט הזר – לא עבר את הסינון
כאן תרבות
17 בדצמבר 2019
06:24

האקדמיה האמריקנית לקולנוע פרסמה הלילה (שלישי) את רשימת המועמדים המקוצרת של המועמדים לאוסקר בכמה קטגוריות, מהם ייבחרו המועמדים הסופיים. הסרט "לאה צמל, עורכת דין", שעורר בארץ סערה – נכלל ברשימה בקטגוריית הסרט התיעודי הארוך הטוב ביותר. המועמד הישראלי לסרט הזר, "ימים נורים", לא עבר את הסינון.

סביב הקרנת סרטם של רחל לאה ג׳ונס ופיליפ בלאיש, העוסק בעורכת הדין המייצגת עצורים פלסטינים וטרוריסטים בבית המשפט – התחוללה סערה. עם זכייתו בפרס מפעל הפיס, החלה מחאה נגד הענקת הפרס ליוצרי הסרט. בעקבות המחאה הודיע מפעל הפיס כי יבחן מחדש את המענק לסרט, וכי החליט לבטל את המענקים לשנים הבאות.

בהמשך התחולל מאבק סביב הקרנתו בפסטיבל דוקאביב שהתקיים במעלות תרשיחא. בעקבות פנייתה של שרת התרבות מירי רגב הוחלט להסיר אותו מתוכניית הפסטיבל. רגב טענה שאין מקום להקרין סרטים חתרניים, כלשונה, במוסדות ציבור הנתמכים בכספי הציבור. עם זאת, הסרט זכה להצלחה גדולה ברחבי העולם לאחר שזכה בפסטיבלים רבים ובהם פסטיבל "סלוניקי" הבינלאומי, פסטיבל "הונג קונג הבינלאומי", פסטיבל "קרקוב" הבינלאומי והיה מועמד בפסטיבל "סאנדנס" העולמי.