טקס הזיכרון לאסון הכרמל
צילום: פלאש 90

אימו של הנער שנספה באסון הכרמל: עוד לא קיבלנו תשובות על המחדל

צביה ריבן, אימו של אלעד שהיה בן 16 בעת שנספה, נשאה דברים בטקס הזיכרון במלאת 9 שנים לאסון: "האיך והלמה מלווה אותי ואת המשפחות יום יום, שעה שעה". על אלעד אמרה: "באת להציל ולא היה מי שיציל אותך"
מיכל וסרמן
17 בדצמבר 2019
16:33

צביה ריבן, אמו של אלעד, הנער בן ה-16 שהתנדב בכיבוי השריפה בכרמל לפני תשע שנים ונספה באסון, השתתפה היום (שני) בטקס הזיכרון לאסון. "עד היום לא קיבלנו תשובה איך התרחש המחדל הזה ולמה. השאלה הזאת מלווה אותי ואת המשפחות יום יום, שעה שעה", אמרה בנאום שנשאה.

ריבן סיפרה על הכאב המתמשך לאחר מות בנה: "אני עדיין מחכה לך שתחזור מבית הספר, עם הילקוט על הגב והחיוך הכובש. מחכה לך כבר תשע שנים. קוראת לך לחזור. אתה ועוד 43 לוחמים מופלאים שיד הגורל איחדה אתכם. אין קנה מידה לכאב".

האם סיפרה גם על אלעד: "צעיר הנספים, המתנדב היחיד, תלמיד שיצא באמצע בלימודים לעזור. כמו אברהם אבינו הולכתי אותך אל המוקד. באת להציל ולא היה מי שיציל אותך. אהבת האדם וכבוד לאדם היו נר לרגליו. לכולם אמר תודה. אלעד נער מופלא שהיה גאה להיות ישראלי, גאה בדגל בהמנון".

ריבן שחזרה את היום הנורא: "כשהסעתי אותו מבית הספר לשריפה, לא פחדתי, ידעתי שהוא עושה מה שהוא אוהב. הוא אהב אותם. סמכתי עליו, מי יכול היה לדמיין סוף כזה אכזרי. מוות מיותר של אנשים אמיצים שרק רצו לעזור".

גם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן השתתף בטקס ונשא דברים: "זה לא סוד שבממשלת מעבר ארוכה יש קשיים לקדם פרויקטים, במיוחד שממלאי מקום נמצאים בשני ארגונים חשובים בישראל. המפכ"ל ונציב שב"ס יתמודדו עם אתגרים משמעותיים. המפכ"ל יידרש להיאבק באלימות במגזר ובאלימות נגד נשים".

טקס הזיכרון לזכר חללי השריפה שהתרחשה בחנוכה 2010 וגבתה את חייהם של 44 אנשים. בין הנספים - צוערים ומפקדים בקורס קצינים של שירות בתי הסוהר, שוטרים, לוחמי אש, נער שהתנדב במערך כיבוי והצלה ונהג האוטובוס שבו נסעו הצוערים.