הישראלית שהותקפה
צילום מסך מהתיעוד

"טוב שהרגו יהודים": תיעוד של תקיפה אנטישמית בניו יורק

ישראלית השוהה בעיר סיפרה שהותקפה באלימות על ידי אישה ברכבת התחתית. בסרטון נראית האישה קוראת לעברה "יהודייה מטונפת, את מסריחה"
יואב זהבי
17 בדצמבר 2019
16:54

ישראלית השוהה בניו יורק ליהיא אהרון סיפרה כי הותקפה אתמול באלימות על-ידי אישה ברכבת התחתית. בסרטון שפורסם הלילה (שני) בעמוד הפייסבוק של רודי רושמן, ממייסדי תא סטודנטים תומך ישראל באוניברסיטת קולומביה, נראית האישה קוראת לעברה"יהודייה מטונפת, את מסריחה".

לדבריה של אהרון היא הייתה בקרון הרכבת בדרכה הביתה מהקולג' בו היא לומדת. "ברגע שנכנסתי לקרון, הייתה שם אישה שישבה עם כל חפציה על הספסל" אמרה. "ביקשתי ממנה להזיז את החפצים והיא אמרה 'לא, אף אחד לא יושב כאן'".

בהמשך סיפרה אהרון כי התיישבה ליד נוסע יהודי ואז החלה האישה לצרוח על הנוסע ולהטיח בו קללות אנטישמיות. אהרון הוציאה את הטלפון והחלה לצלם את האירוע. האישה המשיכה לקלל תוך שהיא קוראת לעבר אהרון "אללה אכבר". לאחר מכן התוקפת עוכבה על-ידי המשטרה, לא לפני שהיכתה הישראלית בפניה ופצעה אותה. הקללות נמשכו גם לאחר עיכובה.

הבוקר יושב ראש הסוכנות היהודית יצחק הרצוג אמר כי "יש מכת אנטישמיות קשה בכל פינה בכדור הארץ, אבל זה לא מעניין אף אחד כי אנחנו עסוקים בבחירות". את הדברים אמר בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב. הרצוג הוסיף כי הוא לא בא "ליצור אווירת יום הדין אבל חייבים להיות דרוכים. מאז כינונה של הקהילה היהודית בארה"ב לפני 260 שנה מעולם לא נרצחו יהודים, אלא בעת הזאת - זו הוכחה".

בשבת, אלמונים פרצו לבית הכנסת של הקהילה היהודית־איראנית בבוורלי הילס שבקליפורניה, ניפצו זגוגיות והשחיתו ספרי תורה וסידורים. המתפללים גילו את הנזק כשהגיעו בבוקר לבית הכנסת. המשטרה המקומית פתחה בחקירה. מדובר באחד מבתי הכנסת הגדולים ביותר באזור לוס אנג׳לס.

בשבוע שעבר שישה בני אדם נהרגו בקרב יריות שהתפתח בין שני חמושים למשטרה בעיר ג'רזי סיטי. החשודים התבצרו במרכול כשר, שם נורו למוות בידי המשטרה. נוסף לשני החשודים, נהרגו שוטר ושלושה אזרחים. שניים מההרוגים: חסיד סאטמר משה הירש דויטש בן 24, ולאה מינדל פרנץ בת 33 אחותו של הזמר יולי גרינפלד ונכדה של בעל מאפייה ידועה מאוד בארצות הברית.

ביום חמישי הודיע התובע הכללי של ניו ג'רזי, גורביר גרוואל, כי הירי נחקר כאירוע טרור פנימי על רקע אנטישמי. בכך, הפריך גרוואל את הדיווחים על כך שמניע נפשי של היורים הוא העומד במרכז החקירה. על פי דיווח ב"ניו יורק טיימס", היה אנדרסון בעברו חבר בקבוצת השחורים העבריים, וברשתות החברתיות שלו הופיעו התבטאויות אנטי יהודיות ואנטי משטרתיות.