פשע שנאה בג'סר א-זרקא מיולי האחרון

בכירי שב"כ נפגשו עם רבנים ואנשי חינוך דתיים בשל התגברות פשעי השנאה

פרסום ראשון: הגורמים שהשתתפו בפגישה אמרו כי "יש להילחם בכל דרך אפשרית בתופעה המתפשטת", והביעו חשש כבד מכך שאותם אירועים יובילו להסלמה בשטח
כרמלה מנשה
18 בדצמבר 2019
07:59

בכירים בשב"כ נפגשו עם רבנים ואנשי חינוך מהציבור הדתי בעקבות העלייה במספר פשעי השנאה בתקופה האחרונה, גם בתחומי הקו הירוק. כך פורסם הבוקר (רביעי) לראשונה בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. ״יש להילחם בכל דרך אפשרית בתופעה המתפשטת", אמרו הגורמים שהשתתפו בפגישה.

הפגישה התקיימה ביום ראשון שעבר. הצדדים הביעו דאגה נוכח התגברות פשעי השנאה, ומהעלייה בתעוזה ובאלימות של אותם אירועים, וחשש כבד מכך שהאירועים יובילו בסופו של דבר להסלמה בשטח. גורמי הביטחון הבהירו בפני הרבנים ואנשי החינוך כי הם רואים בחומרה את האירועים, ואילו הרבנים גם הגדירו אותם כ"מדרון חלקלק".

אחד מאנשי החינוך שלקחו חלק בפגישה אמר: ״אנחנו בודקים עם גורמי הביטחון דרכים לשיקום הנערים האלה, שהם חסרי כל מסגרת, לפני שיהיה מאוחר מדי. העלנו הצעה לקלוט אותם בחוות צאן ובגבעות חוקיות כדי לשקם אותם, לנסות להפעיל את הרווחה. נבדקת גם אפשרות למנוע מנוער עבריין תמיכה וסעד משפטי, לסייע להם לחדול מהפעילות האלימה ואף לנסות לגייסם לצה"ל".

ביום חמישי האחרון נוקבו צמיגיהן של 20 מכוניות בכביש הראשי ביישוב הערבי מנשייה זבדה שבגליל התחתון. על אחת המכוניות רוסס מגן דוד, וכתובות נאצה רוססו על שני מבנים. האירוע במנשייה זבדה מצטרף לניקוב הצמיגים של כמאה כלי רכב בשכונת שועפאט במזרח ירושלים, כמה ימים קודם לכן. 

בחודשים האחרונים נרשמו בסך הכול שישה פיגועי טרור ללא נפגעים, 50 אירועים המוגדרים כפשע שנאה ו-200 אירועים אלימים - מתוכם כ-30 נגד כוחות הביטחון. בין השאר, מדובר בשורה של תקריות אלימות בין נערי גבעות לכוחות הביטחון באזור ההתנחלות יצהר, ובהן תקיפה של מפקד גדוד הסיור בגולני ושריפה של אוהל של לוחמי מג"ב.