שי ניצן
יונתן זינדל, פלאש 90

שי ניצן: "בוחנים את האפשרות לערוך לזדורוב משפט חוזר"

פרקליט המדינה היוצא אמר בריאיון לכאן חדשות כי בפרקליטות בוחנים ראיה חדשה בפרשת רצח תאיר ראדה: "יש חוות דעת מכיוון אחר לגמרי ואנחנו חייבים לבדוק אותה ביסודיות"
תמר אלמוג
18 בדצמבר 2019
20:55

פרקליט המדינה היוצא שי ניצן אמר היום (רביעי) בריאיון לכאן חדשות כי בפרקליטות בוחנים ראיה חדשה במשפט רומן זדורוב שעשויה להוביל למשפט חוזר. "יש חוות דעת מכיוון אחר לגמרי ואנחנו חייבים לבדוק אותה ביסודיות", אמר פרקליט המדינה היוצא. זדורוב הורשע בשנת 2010 ברצח תאיר ראדה. הערעור על הרשעתו לא התקבל, ומאז פועל עורך דינו בניסיון לקבל משפט חוזר. 

ניצן התייחס למשפטה של פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר רות דוד, ולביקורת על כך שתיקה התנהל על ידי הפרקליטות עצמה: "הלוואי שהייתה מערכת אלטרנטיבית שיכולתי להגיד 'קחו את התיק, אני לא רוצה לגעת בזה'. יכול להיות שכלקח לעתיד שווה למדינה להקים מנגנון אחר כדי שיהיה ניקיון כפיים".

פרקליט המדינה היוצא התייחס לפרשת הצוללות ולהחלטה שלא לפתוח בחקירה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו: "לא הגיעו ראיות שיצרו חשד סביר נגד נתניהו באף שלב". ניצן הוסיף כי עצם בעובדה שבקניית כלי שייט היה מעורב מתן שוחד - מטרידה מאוד. 


בחלקו הראשון של הריאיון שהתפרסם הבוקר אמר: "אני לא חושב שיש לי שיכרון כוח, נהגתי ביראת כבוד ובזהירות במקרים של כתבי אישום מתוך הבנת משמעותם על חיי אדם, לא מסכים שיש יהירות - אלא אמונה בצדקת הדרך".

ניצן התייחס לטענות המתנחלים נגדו לאורך השנים, כולל על אכיפה בררנית בנוגע אליהם: "היו קריאות שאני אויב התורה. מי שנלחם בעקירת עצים ומכות לפלסטינים, ואף גרוע מכך, הוא לא אויב התורה בעיניי, התורה שלי לא כזאת. הגנתי באלפי החלטות על מערכת הביטחון, הריסת בתים, סיכול ממוקד, ואז הדעה הייתה שאני אויב השמאל".

בנוגע לשאלה על הביקורת על הפרקליטות והטענה על כוחה הרב ענה ניצן: "יש לנו סמכויות מסוימות בתחום המשפטי, בעיקר בתחום הפלילי, סמכויות של העמדה לדין. אני לא חושב שאנחנו מנהלים את המדינה".