הפגנת מורים
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

סקר: 85% מהמורים חשים שלא חל שינוי במעמדם בעשור האחרון

לקראת יום המורה | מורים על תחושת האכזבה ממערכת החינוך: משכרות רעב, זלזול וחוסר הערכה מצד ההורים
לירן כוג'הינוף
19 בדצמבר 2019
07:25

יותר מ-85% מהמורים מדווחים כי אינם חשים שחל שינוי במעמדם בעשור האחרון, כך עולה מסקר חדש של הסתדרות המורים שמתפרסם הבוקר (חמישי) לציון יום המורה במערכת החינוך. עוד עולה מהסקר כי רוב המורים מעידים שהם מסופקים במידה בינונית מעבודתם במערכת החינוך.

כמעט 40% מהמורים מושפעים מהעובדה שמדינת ישראל מונהגת על ידי ממשלת מעבר. בסקר נשאלו המורים כיצד באה לידי ביטוי תחושת האכזבה ממערכת החינוך. בין היתר הם השיבו: "משכרות רעב", "זלזול וחוסר הערכה של ההורים", "התעסקות בניירת ופחות בחינוך" ו"עומס עבודה". רוב המורים ענו בסקר כי הם מסופקים במידה בנונית מעבודתם במערכת החינוך. 


כ-2,000 מורים הפגינו לפני כארבעה חודשים ברחבת מוזיאון תל אביב במחאה על מה שכינו: "עושק עובדי ההוראה". הם נושאים שלטים ועליהם נכתב בין השאר: "מורים רוצים להרוויח בכבוד" ו"נאבקים על הזכויות שלנו".

מחקר טאליס שנערך בקרב מורים ומנהלים של כיתות ז'-ט' ב-48 מדינות והתפרסם בחודש יוני, חשף כי בבתי הספר בישראל - 26% מהמנהלים בישראל דיווחו על איומים או אלימות מילולית בקרב תלמידים. 13% מהם דיווחו על אלימות בין תלמידים שהובילה לפגיעה פיזית. בשאר מדינות ה-OECD נרשמו שיעורים נמוכים יותר. רק 14% דיווחו על איומים ו-2% על אלימות פיזית.

בתוך כך, 40% מהמנהלים בישראל ציינו את המחסור בטכנולוגיה דיגיטלית כחסם לספק הוראה איכותית. זאת לעומת 25% ממדינות ה-OECD. בנוסף עולה שרק מחצית מהמורים בישראל סיפרו שהם מסוגלים לסייע לתלמידים באמצעות שימוש בטכנולוגיה, לעומת 67% ממדינות ה-OECD.