אסדת הגז לווייתן
צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

בוטל הצו שהקפיא את הזרמת הגז בהרצת אסדת לווייתן

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, אלי אברבאנל, קבע כי אין לבטל את משקלו של אינטרס השמירה על בריאות הציבור שבגינו הוגשה הבקשה לצו ארעי. עם זאת ציין כי חשש העותרים אינו גובר על הפגיעה בקידום המיזם שעלולה להיגרם ממתן הצו והשלכותיה מרחיקות הלכת
מיכל וסרמן וחן ביאר
19 בדצמבר 2019
09:03

בית המשפט המחוזי בירושלים ביטל הבוקר (חמישי) את הצו הארעי לאסדת הגז לווייתן ודחה את הבקשה לצו ביניים. זאת לאחר ששמע הסברים מפורטים מצד גורמים במשרד להגנת הסביבה כי היתר הפליטה לאסדת לווייתן ואישור תוכנית ההרצה נעשו על יסוד של מומחיות מקצועית ושיקל דעת מקצועי.

השופט אלי אברבאנל קבע כי אין לבטל את משקלו של אינטרס השמירה על בריאות הציבור שבגינו הוגשה הבקשה לצו ארעי. עם זאת ציין כי החשש של העותרים אינו גובר, בנסיבות העניין, על הפגיעה בקידום המיזם, שעלולה להיגרם ממתן הצו המבוקש והשלכותיה מרחיקות הלכת.

שלשום חתם השופט על צו ארעי שמנע מחברת נובל אנרג'י לקיים באסדת לווייתן "פעילות הכרוכה בפליטת גזים". בהחלטתו קבע השופט אלי אברבנאל כי הוא מקפיא את היתר הפליטה שהעניק המשרד להגנת הסביבה, עד לדיון ביום ראשון בעתירה שהגישו הרשויות המקומיות זכרון יעקב, ג'סר א זרקא, מגידו, פרדס חנה-כרכור, עמק חפר, ועמותת צלול.

בימים האחרונים מחו תושבי האזור ופעילי סביבה נגד הפעלת האסדה. כחלק מהמחאה התקיימו הפגנות בכמה אזורים, ופעילים נכנסו למשרד להגנת הסביבה בחיפה והניפו שלטים במקום. במשרד להגנת הסביבה הבהירו שתהליך ההרצה מבוקר ומנוטר ואין שום סיכון לתושבים במקום. למרות זאת, ביישובי חוף הכרמל תושבים הביעו דאגה מהמהלך ואף מתכוונים להתפנות מהמקום.

שותפות לוויתן בירכו על החלטת בית המשפט להסיר את הצו הזמני: "ישראל הופכת למעצמת אנרגיה. פרוייקט לוויתן עומד בכל הדרישות הרגולטוריות שמוכתבות על ידי המשרד להגנת הסביבה, משרד האנרגיה וגופים רגולטורים נוספים. אנו גאים בפרוייקט האנרגיה ותשתיות הגדול במדינת ישראל, אשר יבטיח אספקת גז לרווחת תושבי ישראל והאזור. הגז הטבעי מלוויתן יביא לשיפור והורדת זיהום האוויר, כשיחליף הפחם, יאפשר להוריד את מחירי החשמל בישראל. ויחזק את מעמדה המדיני של ישראל. נמשיך לפעול בשקיפות ובשיתוף ומחוייבים לשמירה על הסביבה והבטיחות".