גאולה כהן בימיה בלח"י
צילום: הנס פין, לע"מ

"איבדתי אחות גדולה": ת'אבת אבו גוש נפרד מגאולה כהן

ת'אבת אבו גוש, בנו של חבר הלח"י יוסף אבו גוש שסייע להבריח את גאולה כהן מהכלא הבריטי מספר בריאיון למרחאבית על החילוץ הנועז והידידות האמיצה שנמשכה עד ימיה האחרונים
מרחאבית
19 בדצמבר 2019
16:02

פטירתה של גאולה אבן הלילה (חמישי) חשפה את הציבור בישראל לשלל סיפורים יוצאי דופן. ת'אבת אבו גוש, ידיד של גאולה, סיפר בריאיון לערן זינגר בתוכנית מרחאבית את סיפור הבריחה הנועז של גאולה מהכלא הבריטי, שנעשה בסיוע אביו השיח' יוסף אבו גוש.

"גאולה זייפה מחלה, כדי שתועבר מבית הכלא בבית לחם לבית החולים במגרש הרוסים בירושלים", סיפר אבו גוש. "שם, ידעו שיש ערביה ערירית ששוכבת לבד בבית החולים. הבריחו שמלה ערבית דומה לזו של החולה הזקנה, כזו שמכסה את כל הפנים מלבד העיניים, והטמינו אותה במקלחת". 

העלילה המתוחכמת ממשיכה: "גאולה הלכה למקלחת בזמן שנקבע, ואז באו שני תושבי אבו גוש והחלו לריב באלימות במסדרון וליצור מהומה. שני השוטרים הבריטים ששמרו על דלת המקלחת רצו להפריד, ואז ערביה אחרת מאבו גוש צעקה 'אמא אמא!', זה היה הסימן לגאולה לברוח. היא יצאה לבושה כמו ערביה מבית החולים מבלי שהבחינו בהיעלמותה. 

ת'אבת אבו גוש העיד שיכול לכתוב כרכים שלמים מלאים בסיפורים על גאולה ואנשי הלח"י ומסביר את הידידות בין הארגון המחתרתי היהודי לבין היישוב הערבי: "היו יחסים טובים בין ערבים ליהודים - כולם רצו לגרש את הבריטים. על מה שמפא"י עשתה אחר כך לערבים אני מעדיף לא לדבר ביום כזה". 

"ביקרתי אותה לאחרונה לפני ארבעה חודשים, אז כבר התקשתה לזהות אותי", סיפר אבו גוש. "הכרתי אותה מאז שאני מכיר את עצמי ואני גם חבר של בנה צחי. אני מאחל לכל אדם חברה כמו גאולה כהן".