t
ארכיון
צילום: פלאש 90

תקיפת הלוחמים ביצהר, הזיופים בבחירות - ב-2019 ראיתם את זה כאן לראשונה

כל החשיפות והתיעודים הבלעדיים בכאן 11 ובכאן רשת ב - הסיפורים שעשו את 2019. צפו
כתבי כאן חדשות
22 בדצמבר 2019
12:29

מיטב החשיפות של כאן חדשות ב-2019 | חלק שני

14.07.19 | חשיפה: חקירת הזיופים בבחירות באפריל

כתב המשטרה של כאן חדשות רועי ינובסקי והכתב הפוליטי של כאן חדשות מיכאל שמש חשפו ב"חדשות הערב" כי היחידה הארצית לחקירות הונאה להב 433 פתחה בחקירה בחשד לזיופים בבחירות לכנסת בחודש אפריל. מה שהדליק נורות אדומות היו תוצאות תמוהות בחלק מהקלפיות. למשל בקלפי בכסרא-סמיע נרשמו 600 קולות בדיוק והן חולקו בצורה עגולה בין המפלגות. פעילי ליכוד זומנו לתת עדות במסגרת החקירה. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר דרש להאיץ את חקירת הזיופים בבחירות, ואף התעמת עם בכירים במשטרה בנושא. 

בעקבות החשיפה קרא הליכוד להציב מצלמות בקלפיות על מנת לשמור על טוהר הבחירות. לבסוף ועדת הבחירות המרכזית החליטה להקים לקראת הבחירות בספטמבר את "סיירת טוהר הבחירות". כ-3,000 מפקחים עברו הדרכה וחתמו על התחייבות בפני עורך דין שבשלוש השנים האחרונות הם לא היו חברי מפלגה ולא עסקו בפעילות פוליטית. כל אחד מהם סייר ביום הבחירות ב-6-5 קלפיות, ולקראת סוף יום הבחירות ששלח לקלפי מסוימת שבה הוא צילם את כל הליך ספירת הקולות מההתחלה ועד הסוף. 

20.10.19 | לוחמי גולני הותקפו ביצהר - חייל נפצע

כתבת השטחים של כאן חדשות כרמל דנגור פרסמה בחודש אוקטובר כי לוחם גולני נפצע קל מיידוי אבנים, בידי כ-30 פעילי ימין בגבעה סמוך ליצהר שבשומרון. צמיגי הרכב הצבאי של הכוח שהיה במקום נוקבו. באופן חריג, הלוחמים, שחשו בסכנה, הגיבו בירי חי באוויר. בסוף השבוע שקדם לאירוע הותקף גם מפקד גדס"ר גולני, סגן אלוף איוב כיוף, ביצהר. שני כלי רכב של תושבים חסמו את רכבו של כיוף. במקביל רצו כמה פעילי ימין לעבר הרכב הצבאי, פתחו את דלת הרכב ואיימו על יושביו.  

לאחר פרסום התברר כי פחות מ-48 שעות לפני תקיפת לוחמי גולני, הודיעה הנהגת יצהר לתושבים על הקפאת הקשר עם צה"ל, מדרגת מח"ט ומעלה. יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ ביקש לכנס בדחיפות את ועדת החוץ והביטחון של הכנסת כדי לדון במעשי האלימות של מתנחלים ביצהר כלפי חיילי צה"ל.

07.04.19 | "לקחנו את זה בתור סטוץ": מעשים מגונים בשייטת 13 

כתבת התחקירים של כאן חדשות שלי טפיירו חשפה בחודש אפריל בחדשות הערב תיעוד בלעדי של חקירתם של דוד סוויסה ושי רפאלוב, שני חיילי שייטת 13, שנאשמו באונס חיילת אחרת. מהקלטות החקירה, שנערכה ב-2017, עולה כי השניים אספו את א' באמצע הלילה ממגורי הבנות ברכב צבאי והשתכרו. החיילת אמרה כי נאנסה, החיילים התעקשו בחקירה שהכ היה בהסכמה. רפאלוב אף אמר בחקירתו: "אני חושב שאם בחורה שבאה לצאת עם שני גברים, וודקה וזה, אז היא יודעת כאילו כשהיא באה, היא באה במטרה כזאת".

בהליך מזורז מהרגיל שני חיילי השייטת הואשמו באונס. אלא שדווקא התיק הזה, שלווה מתחילתו בידי פרקליט צבאי בכיר, זכה לחקירה בידי חוקרות זוטרות במיוחד, נטולות ניסיון מתאים. במסגרת הסדר טיעון עבירת האונס נמחקה כליל, והשניים הורשעו במעשים מגונים בלבד.

05.08.19 | "סך הכל ילד": תיעוד השניות הראשונות לאחר הירי בסלומון טקה

ב-30 ליוני נורה סלומון טקה, נער ממוצא אתיופי בידי שוטר בקריית חיים. כתבת הרווחה של כאן חדשות פרסמה כחוש לאחר האירוע תיעוד בלעדי שצילמו חברוי של טקה, שניות לאחר הירי. מצילומים של הרגעים הראשונים אחרי המקרה ניתן להסיק כי הנערים בזירה הבינו את גודל האירוע ואת השלכותיו. בסרטון נשמעים הנערים צועקים: "זה בסך הכול ילד, מה זה פה הארלם?".

בעקבות הירי אלפים יצאו לרחובות ברחבי הארץ במחאות סוערות נגד האלימות המשטרתית נגד יוצאי אתיופיה. המפגינים חסמו את התנועה למשך כמה שעות בעשרות צמתים ובחלק מהמקומות התעמתו עם המשטרה והנהגים. מארגני המחאה קראו למפגינים שלא לנקוט באלימות. 

באמצע חודש נובמבר הודיעה פרקליטות המדינה והמחלקה לחקירות שוטרים למשפחתו של סלומון כי החליטו להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד קצין המשטרה שירה בטקה בגין גרימת מוות ברשלנות. המשפחה זעמה ודרשה לראות את חומרי החקירה. 

08:17 | מכוכב לעבריין: השיחות האחרונות של דודו טופז נחשפות

כעשור לאחר מותו של הראשון בבידור דודו טופז, מגישת חשות הערב מיכל רבינוביץ' חשפה את השיחות האחרונות שלו מכלא, שלא נשמעו מעולם. שיחות הטלפון האחרונות בין טופז לאחיו היחיד מיקי, מספרות על המצוקה הקשה שבה היה נתון, על הפחדים מהעונש הצפוי ועל התקווה של המשפחה שדודו יחזיק מעמד.

"היו לי עשרות שיחות איתו מהכלא יום יום", אמר מיקי וסיפר כיצד ניסה להחזיק את אחיו בחיים, ניסה לעודד אותו וסיפר לו על הדברים שיוכל לעשות כשישתחרר. עומר, בנו ש טופז סיפר: "הוא עבד עלינו שהכל בסדר. ולא אנחנו ולא אנשים שדיברו איתו עד ערב לפני האמינו שזה מה השהוא יעשה לעצמו". טופז הואשם במעשי תקיפה חמורים בבכירי ענף התקשורת בישראל, הוא נשלח למאסר והמתין לגזר דינו הסופי. ב-20 באוגוסט 2009 הוא שם קץ לחייו בתא המעצר באמצעות כבל של קומקום.  

מיטב החשיפות של כאן חדשות ב-2019 | חלק ראשון

04.12.19| חשיפה: צה"ל זייף את מספר המתגייסים החרדים

כרמלה מנשה חשפה בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי במשך שנים צה"ל זייף בכוונה תחילה והגדיל במאות אחוזים את כמות החיילים החרדים שהתגייסו לצה"ל. בצבא הוסיפו לרשימות המתגייסים החרדים גם כאלה שאינם חרדים על פי הקריטריונים שנקבעו וכאלה שאינם דתיים כלל, ושיקרו לכל הגורמים הממשלתיים כדי לעמוד ביעדי הגיוס.

בעקבות חשיפת כאן חדשות, הרמטכ"ל אביב כוכבי מינה ועדה שתבחן את אופן איסוף הנתונים של גיוס חרדים בשנים האחרונות. בראש הוועדה יעמוד האלוף במילואים רוני נומה, והיא תבחן נתונים מהשנים 2018-2011. ועדת החוץ והביטחון של הכנסת בראשות הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי התכנסה ב-09 בדצמבר לדון בנושא.

03.11.19 | הכוכב של הג'יהאד האסלאמי: מי אתה בהאא אבו אלעטא?

פרסום ראשון: מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי בצפון הרצועה הוא שאחראי להפרת הבנות הרגיעה בעזה. כחודש לאחר פרסום כתבת פרופיל על דמותו של בכיר הג'יהאד בהאא אבו אלעטא ב"חדשות הערב" בכאן 11, צה"ל ושב"כ הודיעו כי המבנה בו שהה הותקף, וכי אל-עטא חוסל

בתגובה לחיסול, יותר מ-160 רקטות נורו אל ישראל והחל סבב הסלמה בדרום. חלק מהרקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל, וחלקן פגעו  במבנים. במהלך הסבב, שהסתיים ב-15 בנובמבר, נורו אל ישראל כ-450 רקטות. אזעקות נשמעו גם באזור גוש דן והשפלה. מצה"ל נמסר כי לפחות 25 מההרוגים היו מחבלים של הג'יהאד האסלאמי.

25.03.19 | תיעוד: הקרב על מעוז דאעש בסוריה

בחודש מרץ יצא מואב ורדי, ראש תחום החוץ של כאן חדשות, אל לחימת הכוחות הכורדים בסוריה על המעוז האחרון של דאעש במדינה. בסדרת הכתבות "הקרב האחרון על סוריה" הוא הביא את הקולות של האנשים שחוו את המלחמה שלא נגמרת. רגע לפני שהכורדים הכריזו על ניצחונם ועל התבוסה של דאעש, ורדי פגש את הלוחמים הכורדים שנלחמו נגד דעאש במלחמת האזרחים הקשה במדינה, מלחמה שנמשכה אז שמונה שנים.

בחודש אוקטובר האחרון חיסל צבא ארצות הברית את מנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדאדי. בהצהרה שמסר מאוחר יותר בבית הלבן אמר הנשיא דונלד טראמפ כי תפיסתו ולכידתו של אל-בגדאדי הייתה הדבר הראשון בסדר העדיפות הביטחוני של הממשל האמריקני. לדבריו "האיש שבילה את השנים האחרונות בלהפחיד אנשים, בילה את דקותיו האחרונות בפחד ובאימה".

02.09.19 | תחקיר הגן המופרד לילדים ממוצא אתיופי

בראשית חודש ספטמבר חשפה כתבת הרווחה של "כאן חדשות" נופר משה-פרדו תחקיר שממנו עלה כי לפחות בשלושה גנים בקריית גת, שיבצה העירייה רוב מוחלט של יוצאי אתיופיה. לטענת ההורים מדובר ב"הפרדה פסולה". היחידה לתיאום המאבק בגזענות קיבלה תלונות מהורים בעיר ופנתה לעירייה ולמשרד החינוך.

בעקבות פרסום התחקיר, נסגר הגן שבו שובצו במרוכז 20 ילדים יוצאי אתיופיה. ילדי הגן שובצו מחדש בגנים ברחבי העיר. בעקבות השינוי, משרד החינוך הודיע כי יממן הסעות לילדים ששובצו בגנים מרוחקים. במשרד החינוך נערכים לשנת הלימודים הבאה ומתכוונים להעביר מסר לרשויות המקומיות בנוגע לאיסור ההפרדה בגנים ובבתי ספר.

27.05.19 | העדויות נגד הרב שמואל טל

כתב כאן חדשות לענייני צבא וביטחון, רועי שרון, חשף כי אישה נשואה פנתה לרב שמואל אליהו, עם תלונה נגד הרב שמואל טל, ראש ישיבת תורת החיים ביישוב יד בנימין שבאזור רחובות. לדבריה, טל קיים איתה קשר אישי פסול ואף גרם לה להתגרש מבעלה לאחר שטען כי "התגלתה אליו רוח הקודש". היא האמינה לו, התגרשה, ובהמשך חזרה לבעלה. הרב שמואל טל הודה בפני הרב אליהו בחלק מהטענות. לדברי האישה, הרב טל התחייב לפצות אותה כספית, אך בהמשך התנער מכך.

מאז פרסום התלונה עלו טענות כי קהילתו של טל מתנהלת כמו כת, וזה הביא את המרכז לנפגעי כתות לבדוק את הנושא, ולקבוע כי "ניתן לזהות מאפיינים כיתתיים בקהילת 'תורת החיים'". בחוות הדעת של המרכז נכתב כי "טל מפעיל פיקוח על התנהלות החברים בקהילה; הפעלת ענישה וסנקציות; הסתגרות והתנתקות מפני העולם החיצוני ודלדול קשרים משפחתיים וחברתיים שמחוץ לקהילה".