אמיר אוחנה ואביחי מנדלבליט בטקס הפרידה משי ניצן 18
-

אוחנה ליועמ"ש: הצו נגד מינוי בן ארי – לא רלוונטי

שר המשפטים שלח מכתב למנדלבליט בו טען שאי אפשר לעכב מינוי שכבר בוצע. היועמ"ש לבג"ץ: אין לשנות את הצו הזמני שהקפיא את מינויה של מ"מ פרקליט המדינה
תמר אלמוג וצח שפיצן
20 בדצמבר 2019
14:26

שר המשפטים אמיר אוחנה שלח היום (שישי) מכתב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ובו טען כי הצו שהוציא בג"ץ להקפאת מינויה של אורלי בן ארי-גינזברג במקום שי ניצן הוא לא רלוונטי וכי המינוי בתוקף. לטענת אוחנה, אין ביכולתו של בג"ץ לעכב מינוי שכבר בוצע או להשהות מעשה שכבר נעשה.

בתגובה לפנייתו של אוחנה, שלח מנדלבליט מכתב לבג"ץ ובו הבהיר: "לדעתי אין לשנות את הצו הזמני שהקפיא את מינויה של מ"מ פרקליט המדינה". מנדלבליט צרף למכתבו את פנייתו של שר המשפטים.

התנועה לאיכות השלטון, שעתרה לבג"ץ על מינויה של בן ארי, אמרה בתגובה למכתבו של אוחנה כי "התרגיל שלו שקוף ולא מחזיק מים, מבחינה מהותית הישיבה על הכיסא היא שקובעת". לדבריהם, "הניסיון לרמוס ברגל גסה צו ביניים שהוצא על ידי בית המשפט העליון הוא המשך המתקפה האוטואימונית של שר המשפטים כנגד מערכת אכיפת החוק. אנו מבקשים להזכיר לשר אוחנה כי הפרת צו מהווה ביזיון בית משפט וגם הוא אינו מעל החוק".

אמש נשא שר המשפטים דברים בכנס פלילי ותעבורה בגליל העליון ותקף את מערכת המשפט: "אין אחד שחושב שלנבחרי הציבור צריך להיות כוח בלתי מוגבל ובלתי מרוסן. צריכים להיות איזונים ובלמים, אך לא יכול להיות שיש רק רשות אחת מבין השלוש שאין עליה לא איזונים ולא בלמים, זולת אלה שהיא מואילה בטובה לגזור על עצמה – זה לא יהיה".

לפני שלושה ימים מינה שר המשפטים את אורלי בן ארי-גינזברג לתפקיד ממלאת מקום פרקליט המדינה. החלטתו של אוחנה התקבלה בניגוד לעמדת היועמ"ש. מיד לאחד ההחלטה שיגר מנדלבליט מכתב לשר המשפטים בו הבהיר כי יש מניעה משפטית במינוי: "לצערי החלטת לבחור מועמדת שאינה מקרב הדרג הבכיר בפרקליטות ואשר אינה עונה לאמות המידה הנדרשות לתפקיד זה".

יום לאחר המינוי הקפיא אותו בג"ץ בעקבות עתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון. בעתירה נכתב כי  "קיים חשש כבד שהטלת התפקיד חסר סבירות קיצוני ומונע כולו משיקולים זרים, מחוסר ניקיון כפיים ומחוסר תום לב". הקפאת המינוי התקבלה רגעים אחדים לפני טקס הפרידה מפרקליט המדינה היוצא שי ניצן, בו הייתה אמורה בן ארי לשאת דברים.