ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון
צילום: אי-פי

הצעת הברקזיט עברה בקריאה שנייה בפרלמנט הבריטי

החוק צריך לעבור בשלוש קריאות, אך עם זאת מדובר בצעד משמעותי לקראת העזיבה של בריטניה את האיחוד ב-31 בינואר
גיא בריצמן
20 בדצמבר 2019
18:03

בית המחוקקים של בריטניה העביר היום (שישי) בקריאה שנייה את הצעתו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון לעזיבת האיחוד האירופי – הברקזיט, ב-31 בינואר. החוק צריך לעבור בשלוש קריאות, אך עם זאת מדובר בצעד משמעותי לקראת העזיבה של בריטניה את האיחוד.

לפני שבוע ניצח ג'ונסון בבחירות על ראשות הממשלה בממלכה והביס את יריבו ממפלגת הלייבור, ג'רמי קורבין. על פי התוצאות הסופיות, מפלגת השמרנים בהנהגת ג'ונסון זכתה ב-365 מושבים, מפלגת הלייבור בהנהגת ג'רמי קורבין קיבלה 203 מושבים, המפלגה הסקוטית SNP השיגה 48 מושבים והליברל דמוקרטים קיבלו 11 מושבים בלבד.

ג'ונסון אמר אחרי שנודע על ניצחונו שעסקת הברקזיט תצא אל הפועל בזמן, כפי שזו משתקפת בהחלטתם של הבריטים. בדברים שנשא במטה המפלגה השמרנית הוסיף כי בריטניה תעזוב את האיחוד האירופי אחרי ה-31 בינואר "בלי 'אם', בלי 'אבל' ובלי 'אולי'". באיחוד האירופי אמרו בתגובה כי הם מוכנים לעסקת ברקזיט, אך לא בכל מחיר.

פרישת בריטניה מן האיחוד האירופי הוא תהליך שהחל בשנת 2016 לאחר שמרבית אזרחי הממלכה הצביעו במשאל עם בעד היציאה מן האיחוד. מאז התנהלו מגעים קדחתניים בין לונדון לבין מוסדות האיחוד על תנאי העזיבה. במהלך תקופה זו הוחלפו בדאונינג 10 שני ראשי ממשלה – דיוויד קמרון ותרזה מיי, שניהם סיימו את תפקידם על רקע הברקזיט. כעת נראה שג'ונסון יהיה זה שישלים את המהלך השנוי במחלוקת.