אביחי מנדלבליט, הפגנות BDS
צילום: אי-פי, פלאש 90

היועמ"ש: החלטת התובעת בביה"ד בהאג בלתי מתקבלת על הדעת

בתגובה להחלטת התובעת בהאג כי יש לחקור תלונות פלסטינים נגד ישראל, אמר מנדלבליט כי לביה"ד הבין-לאומי אין סמכות לדון בנושא. בכיר הרשות הפלסטינית סעיב עריקאת אמר: "נטביע את בית הדין בשמות של כל הפלסטינים שנפגעו"
כתבי כאן חדשות
21 בדצמבר 2019
18:28
עודכן ב 20:39

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסם הערב (שבת) תגובה להחלטת התובעת הראשית בבית הדין הבין-לאומי בהאג, ומסר כי הוא דוחה אותה בתקיפות. מהיועץ נמסר כי ההחלטה "בלתי מתקבלת על הדעת".

אתמול הודיעה התובעת הראשית בבית הדין בהאג, פאטו בנסודה מגמביה, כי יש בסיס לפתיחת חקירה של תלונות של פלסטינים נגד ישראל. בנסודה הבהירה כי על אף החלטתה, היא תבקש חוות דעת נוספת בנושא בחודשים הקרובים.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

בתגובתו, אמר מנדלבליט כי "מדינת ישראל היא מדינת חוק דמוקרטית, המחויבת ופועלת לכיבוד החוק הבין-לאומי והערכים ההומניטריים. מחויבות זו נטועה באופיה ובערכיה של מדינת ישראל, ומובטחת על ידי מערכת משפטית חזקה ועצמאית. אין כל מקום להתערבות שיפוטית בין-לאומית במצב זה, מצדו של בית הדין שאמור היה לטפל בזוועות החמורות ביותר במקומות בהם שלטון החוק קרס.

"יתרה מכך, כפי שעולה מחוות הדעת שפרסמתי ביום שישי האחרון, לבית הדין אין ולא יכולה להיות סמכות שיפוט מסיבות משפטיות ברורות, ושום לוליינות משפטית לא תשנה זאת. יש להצטער על כך שתובעת בית הדין סירבה להתעמק בחוות הדעת, למרות שהיתה לה הזדמנות לעשות זאת בטרם נחפזה לקבל החלטה".

בכיר הרשות הפלסטינית סעיב עריקאת אמר היום בתגובה להחלטת התובעת הראשית בהאג כי "נגיש לבית הדין הפלילי הבין לאומי בהאג רשימה מפורטת של שמות הקורבנות שנפגעו מידי ישראל לאורך השנים. "נטביע את בית הדין בשמותיהם המלאים של כל פלסטיני ופלסטינית שנחשפו לפגיעה ולנזק", אמר עריקאת בראיון לערוץ אל-ערביה. 

קביעת התובעת הראשית עשויה להשפיע באופן משמעותי על בכירים במדינה, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרים וקציני צה"ל. ביותר ממאה מדינות, נמצאים בכירים ישראלים בסכנת מעצר. יו"ר כחול לבן בני גנץ הגיב הערב: "אני קובע באופן חד משמעי כי צה"ל הוא מהצבאות המוסריים ביותר בעולם. הצבא ומדינת ישראל אינם מבצעים פשעי מלחמה. זהו מהלך פוליטי ולא משפטי". יו"ר הימין החדש איילת שקד הוסיפה כי "מדובר בהחלטה פוליטית, צבועה וצפויה לצערי. אין לה סמכות לעשות זאת ועל ישראל להאבק בה בכל הכלים העומדים לרשותה".

שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, הגיב אמש גם כן: "ארצות הברית מתנגדת באופן נחרץ להחלטת בית הדין הפלילי הבין לאומי בהאג לחקור את ישראל. אנו מתנגדים לחקירה הלא מוצדקת שמכוונת נגד ישראל באופן לא הוגן, הדרך להשגת שלום בר קיימא היא משא ומתן ישיר". 

השתתפו בהכנת הידיעה: תמר אלמוג, זאב קם, עמרי חיים