רה"מ נתניהו באלון שבות, 19.11.19
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

כ"ץ: לא מפנים את חאן אל אחמר בשל החשש מביה"ד בהאג

רה"מ נתניהו: "אבסורד שנוגד את עקרונות בית הדין עצמו, שהוקם לאחר זוועות מלחמת העולם השנייה" • ח"כ גדעון סער בתגובה לדברי שר החוץ בריאיון לכאן רשת ב: "הממשלה פוחדת מהאג"
כתבי כאן חדשות
22 בדצמבר 2019
08:56
עודכן ב 12:41

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (ראשון) בישיבת הממשלה להחלטת תובעת בית הדין הבין-לאומי בהאג לפתוח בחקירה נגד ישראל בחשד שביצעה פשעי מלחמה, ואמר כי "מדובר באבסורד שנוגד את עקרונות בית הדין עצמו, שהוקם לאחר זוועות מלחמת העולם השנייה, בעיקר נגד עמנו". נתניהו מתח ביקורת חריפה על ההחלטה ואמר: "לקחו תביעה של הפלסטינים, שאין להם מדינה, ומאשימים את הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון - זה האבסורד הראשון". 

ראש הממשלה הוסיף ואמר: "האבסורד השני הוא שהחלטת התובעת מנוגדת לאמת ההיסטורית. היא פועלת נגד זכותם של היהודים להתיישב במולדת היהודים. להפוך את העובדה שיהודים גרים בארצם לפשע מלחמה - זה אבסורד שקשה שיהיה גדול ממנו. האבסורד השלישי הוא החלטת התובעת מנוגדת לאמת העכשווית. את מי הם מביאים כאן? את מי הם מאשימים? את איראן? את טורקיה? את סוריה? לא. את ישראל - הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. זו צביעות נוראה". 

שר החוץ ישראל כ"ץ התייחס גם הוא לנושא בריאיון לאסף ליברמן ודוריה למפל בכאן רשת  ואמר כי ישראל לא פינתה את חאן אל אחמר בגלל החשש מבית הדין הבינלאומי הפלילי, חשש שזה יהיה 'הקש האחרון' מבחינתם. ח"כ גדעון סער הגיב על הדברים ואמר: "הממשלה פוחדת מהאג". בתגובה לדברי סער, השר כ"ץ כתב בטוויטר כי "ניסיונו להציג את השיקולים בנושא ככניעה כדי לקושש קולות בפריימריז, מעיד על ציניות וחוסר בגרות מדינית".

השר כ"ץ הוסיף ואמר: "אנשים צועקים 'מדוע לא לפנות את המקום?' בקבינט הגענו למסקנה שזו נקודה רגישה שיכולה להיות הגורם המכריע בקבלת ההחלטה של התובעת מגמביה לפתוח בחקירה נגד ישראל. רה"מ ידע אלא שכול הזמן עקבנו בדיונים איפה עומד במשוער התהליך הזה של התובעת".

פוטנציאל לרעידת אדמה מדינית: מה משמעות ההחלטה בביה"ד בהאג?

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסם אתמול תגובה להחלטת התובעת הראשית בבית הדין הבין-לאומי בהאג, פאטו בנסודה מגמביה, ומסר כי הוא דוחה אותה בתקיפות. 

בתגובתו אמר מנדלבליט כי "מדינת ישראל היא מדינת חוק דמוקרטית, המחויבת ופועלת לכיבוד החוק הבין-לאומי והערכים ההומניטריים. מחויבות זו נטועה באופיה ובערכיה של מדינת ישראל, ומובטחת על ידי מערכת משפטית חזקה ועצמאית. אין כל מקום להתערבות שיפוטית בין-לאומית במצב זה, מצדו של בית הדין שאמור היה לטפל בזוועות החמורות ביותר במקומות בהם שלטון החוק קרס".

קביעת התובעת הראשית עשויה להשפיע באופן משמעותי על בכירים במדינה, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרים וקציני צה"ל. ביותר ממאה מדינות, נמצאים בכירים ישראלים בסכנת מעצר. יו"ר כחול לבן בני גנץ הגיב הערב: "אני קובע באופן חד משמעי כי צה"ל הוא מהצבאות המוסריים ביותר בעולם. הצבא ומדינת ישראל אינם מבצעים פשעי מלחמה. זהו מהלך פוליטי ולא משפטי". יו"ר הימין החדש איילת שקד הוסיפה כי "מדובר בהחלטה פוליטית, צבועה וצפויה לצערי. אין לה סמכות לעשות זאת ועל ישראל להאבק בה בכל הכלים העומדים לרשותה".

 

מיטב החשיפות של כאן חדשות ב-2019 | צפו