מנדלבליט וחיות
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שאלת הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו: חיות תעמוד בראש הרכב השופטים

לצד נשיאת בית המשפט העליון יישפטו גם חנן מלצר עוזי פוגלמן • הדיון יתקיים בעוד תשעה ימים ומנדלבליט ייתן את תשובתו לאחר כשבוע • נתניהו: "בדמוקרטיה מי שמחליט מי ינהיג את העם – זה העם" • השר שטייניץ לכאן רשת ב: אם בג"ץ ימנע מנתניהו להרכיב ממשלה – זאת תהיה רעידת אדמה משפטית ודמוקרטית
אמוץ שפירא
22 בדצמבר 2019
18:48
עודכן ב 19:40

בג"ץ יקיים בעוד תשעה ימים את הדיון בעתירה המבקשת למנוע מנשיא המדינה ראובן ריבלין להטיל על ראש הממשלה בנימין נתניהו את הרכבת הממשלה, זאת בשל ההחלטה להעמידו לדין. כך פורסם היום (ראשון). בראש ההרכב תעמוד נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, כשלצידה השופט חנן מלצר והשופט עוזי פוגלמן. בתגובה כתב ראש הממשלה נתניהו בטוויטר: "בדמוקרטיה מי שמחליט מי ינהיג את העם – זה העם, לא אף אחד אחר. אחרת זה פשוט לא דמוקרטיה".

בתוך כך, השר יובל שטייניץ התייחס לסוגייה ואמר בריאיון ליגאל גואטה ורן בנימיני בתוכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב: אם בג"ץ ימנע מנתניהו להרכיב ממשלה – זאת תהיה רעידת אדמה משפטית ודמוקרטית.

עוד אמר שטייניץ: "קשה לי להעלות על דעתי שבג"ץ יקבע קביעה מופרכת כל כך כמו שנתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה. אם בן אדם יכול לכהן כראש ממשלה חוקית – אז הוא יכול גם להיבחר. מנדלבליט מבין שהעתירה הזאת לא רק נגד נתניהו אלא נגד אזרחי ישראל, שאומרים להם שמישהו יכול לכהן כראש ממשלה אבל אנחנו נשלול ממנו את הזכות לבחור בו".

כפי שנחשף בכאן חדשות, היועץ המשפטי לממשלה הבהיר ביום שישי כי יעביר חוות דעת בנושא, אם בג"ץ ידון בעניין. מנדלבליט העביר באופן חריג את נטל ההחלטה לבית המשפט. למעשה, מדובר בפתרון ביניים לכך שהיועץ בהתחלה לא חשב לפרסם חוות דעת ולאחר מכן שקל כן לעשות זאת. 


בנימוקיו כתב היועץ מנדלבליט כי פרסום דעתו בעניין לא יגביר את הוודאות המשפטית בשאלה הרגישה של הטלת המנדט על נאשם בפלילים, כל עוד בג"ץ לא מכריע בעצמו בעניין. זאת מכיוון שבג"ץ יכול לדחות את עמדת היועץ וגם משום שחוות דעתו לבד לא מחייבת את המפלגות, את המועמדים וגם לא את הנשיא בעת הטלת הרכבת ממשלה.

כמו כן, מנדלבליט הסביר כי עוד לא ידוע מי יהיו המתמודדים לכנסת ה־23 ומה יהיו תוצאות הבחירות או תוצאות ההתייעצות של הנשיא עם נציגי הסיעות בכנסת. היועץ לא הציג עמדה חד משמעית אם לדעתו בג"ץ יכול להכריע בסוגיה של הטלת המנדט על נתניהו בשלב זה, אלא רק הציג שיקולים בעד ונגד.

מיטב החשיפות של כאן חדשות ב-2019 | צפו