ראש הממשלה
צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

שאלת הרכבת הממשלה: המדינה לא תייצג את נתניהו בבג"ץ

את ראש הממשלה צפויים לייצג עורכי דינו הפרטיים • עד כה ההערכות היו שאין מניעה משפטית בהטלת המנדט על נאשם בפלילים
תמר אלמוג ומיכאל שמש
22 בדצמבר 2019
21:08

שאלת הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו: ככל הנראה המדינה לא תייצג את ראש הממשלה בנימין נתניהו בדיון בבג"ץ בנושא העתירה המבקשת למנוע ממנו להרכיב ממשלה. את נתניהו צפויים לייצג עורכי דינו הפרטיים. סד הזמנים לחוץ גם מבחינת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט – יש לו שבוע לגבש את עמדתו.

עד כה ההערכות היו שהעמדה תהיה שגם אם יש קושי להטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה – אין מניעה משפטית בהטלת המנדט על נאשם בפלילים. כרגע יחל מרתון דיונים על מנת שהיועץ יגבש את עמדתו. הדיון בבג"ץ לפי שעה יהיה בפני שלושה שופטים, למרות שמנדלבליט הביע את עמדתו שיש מקום להרכב מורחב. היועץ המשפטי לממשלה יגיש את עמדתו, כפי שנחשף בכאן חדשות, כשבוע לאחר הדיון.


בתוך כך, נתניהו מעביר היום מסר לחברי הכנסת של הליכוד ומבקש לא לתקוף באופן ישיר את שופטי בית המשפט העליון. מוקדם יותר  היום צייץ נתניהו בטוויטר: "בדמוקרטיה מי שמחליט מי ינהיג את העם – זה העם, לא אף אחד אחר. אחרת זה פשוט לא דמוקרטיה".


כמו כן, השר יובל שטייניץ התייחס לסוגייה ואמר בריאיון ליגאל גואטה ורן בנימיני בתוכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב: אם בג"ץ ימנע מנתניהו להרכיב ממשלה – זאת תהיה רעידת אדמה משפטית ודמוקרטית.

עוד אמר שטייניץ: "קשה לי להעלות על דעתי שבג"ץ יקבע קביעה מופרכת כל כך כמו שנתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה. אם בן אדם יכול לכהן כראש ממשלה חוקית – אז הוא יכול גם להיבחר. מנדלבליט מבין שהעתירה הזאת לא רק נגד נתניהו אלא נגד אזרחי ישראל, שאומרים להם שמישהו יכול לכהן כראש ממשלה אבל אנחנו נשלול ממנו את הזכות לבחור בו".

מיטב החשיפות של כאן חדשות ב-2019 | צפו