בוכרא פי אל מישמיש

סרט #03: בית משפחת פרנקל

במהלך הפקת "בוכרא פי אל מישמיש" נתקלו יוצרי הסרט באוצר שצבר אבק בבית משפחת פרנקל בפריז - עשרות סלילי 9.5 מ"מ של צילומים ביתיים משנות ה-30 וה-40 שצולמו בקהיר ובאלכסנדריה - התיעוד היחידי של קהילת יהודי מצרים באותה תקופה. אחרי שעברו תהליך שימור ודיגיטציה, אנו מזמינים אתכם להתרגש איתנו ולצפות בפיסת היסטוריה יוצאת דופן מהעבר
מערכת כאן
23 בדצמבר 2019
10:29

בסרטון נראה בית משפחת פרנקל ברחוב גייט אל נובי 4, קהיר.

איך מגיעה משפחת פליטים שבקושי רב התמקמה בפלשתינה לרחובות שטופי השמש של מצרים?  בשביל זה צריך לחזור בזמן ל- 11 בנובמבר 1914, היום בו הצטרפה טורקיה למלחמת העולם הראשונה, לצדן של מעצמות המרכז - גרמניה, אוסטרו-הונגריה ובולגריה. רבים מתושבי תל-אביב-יפו היו נתינים של מעצמות ההסכמה, בעיקר של רוסיה - בדיוק כמו הפרנקלים, שבן לילה הפכו לנתיני אויב.

צפו >>

ביניהם היו מי שהסכימו לקבל נתינות של האימפריה העת'מאנית, אבל רבים אחרים נמנעו מכך, בין היתר בגלל החשש מעבודות כפייה, או גרוע יותר - משירות בצבא הטורקי במהלך מלחמת העולם. כבר בנובמבר 1914 החלו הטורקים בחיפושים מבית לבית, ובעלי נתינות זרה שסירבו "להתעת'מן", כלומר לקבל את הנתינות העת'מאנית - נאסרו ונדונו לגירוש. ב-15 בדצמבר אושרה פקודת הגירוש: השכונות היהודיות בתל אביב-יפו הוקפו בחיילים טורקים ו-750 נתינים זרים נעצרו והועלו על אוניות על מנת לגרשם לאלכסנדריה שבמצרים. כששמעו השלטונות בטורקיה על הגירוש הכפוי, הוצאה פקודה לעצור אותו. מדוע? באופן שקשה לנו להבין היום, על טורקיה הופעל לחץ בינלאומי, בייחוד מצִד בעלת בריתה גרמניה, לנהוג במתינות ביהודים.

ליהודים שהיו צריכים לעזוב את ארץ ישראל ניתנה ארכה, כדי שיוכלו לצאת בצורה יותר מאורגנת. כ-14 אחוזים מכלל אנשי היישוב עזבו את הארץ עד דצמבר 1915 , בעיקר למצרים. בסך הכול הגיעו 11,277 יהודים מפלשתינה לנמל אלכסנדריה. חמישה מגלי ההגירה הכפויה הזו נישאו על גבי ספינת המלחמה האמריקאית "טנסי" (Tennessee), שנשלחה כחלק מהסיוע שנתן הממשל האמריקאי לתושבי ארץ ישראל. ברשימות הנוסעים על גבי הספינה בתאריך 18.1.1915 מצוי אדם בשם ב. פרנקל. זהו כנראה בצלאל פרנקל, אביהם של "האחים פרנקל", שהגיע עם משפחתו מיפו, שם ניהל חנות ספרים והחל לפתח את התחביב החדש שלו - צילום. את אהבת הצילום הוא הוריש לשלושת בניו. לימים יהפכו הבנים ל-"אחים פרנקל", חלוצי האנימציה של העולם הערבי.