צילום: סבי ברנס, פלאש 90

הרבנות מנסה לחסום את מיזם השבת הירושלמית החדשה

מיזם חדש בירושלים מנסה לשלב בין שמירת השבת לבין תרבות ובילוי בסופ"ש, אך ברבנות מגלים התנגדות. אחד ממארגני המיזם "הבעיות הן לא הלכתיות, אלא פוליטיות"
מערכת כאן מקומי
25 בדצמבר 2016
16:16

שישה צעירים מירושלים מנסים לקדם חזון של שבת חדשה. התכנית, "פתוח לשבת", כוללת פתיחה של בתי קפה ומסעדות, אבל רק לצורך מפגשים והרצאות וללא פתיחתו של המטבח או קיום מסחר אשר יהוו חילול שבת. בינתיים הרעיון זוכה לכתף קרה מהממסד הרבני, שמצדו מאיים בלקיחת תעודות הכשרות מבתי העסק שיצטרפו למיזם. הגדילו לעשות חברי הקבוצות החרדיות בירושלים שהגיעו למחות ביום שישי מול הצעירים שהגיעו למפגש במסגרת התכנית.

מתן חייט, אחד ממארגני המיזם, סיפר בתכנית כאן | מקומי על הניסיון ליצור הידברות עם הממסד הרבני. לדבריו, הוא נפגש עם הרב שטרן, הרב הראשי של העיר ירושלים: "הבנו שהתכנית אפשרית מבחינה הלכתית וגם הצענו להביא משגיח על חשבוננו. ממה שאני מבין, הבעיות מערכתיות, שלא לומר פוליטיות".

מתן מתקשה להבין מדוע הגיעו החרדים למחות: "לפני שבועיים לא קיימנו אירוע בבית עסק, אלא בבית אליאנס שהוא סוג של מתנ"ס ירושלמי וגם אליו, למרבה האירוניה, הגיעו עשרות חרדים להפגין. אני עדיין לא יודע על מה, אבל אני יכול להגיד שזה לא היה לכבודה של השבת. הגיעו לשם כוחות משטרה ואנשים שעברו ברחוב צילמו את מה שהיה שם".

האזינו לשיחה:במשדר הגיב יהושע ישי, יו"ר המועצה הדתית בירושלים, שתהה: "מי מבטיח שבשלב הבא לא יתחילו להגיש אוכל באותם בתי עסק? בתי הכנסת הם אלה שצריכים להיות במרכזה של השבת. אני לא אומר שלא מדובר ברעיון טוב, אבל בשביל להוציא אותו אל הפועל צריך לקבל אישורים".

לתכנית המלאה :