גלעד ארדן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מינוי המפכ"ל: ארדן החל לראיין את המועמדים

המועמדים נדרשו להציג תוכנית עבודה בדגש על תכניות למיגור האלימות במגזר. התנועה לאיכות השלטון שוקלת לעתור לבג"ץ נגד ההחלטה לאפשר את המינוי בזמן ממשלת מעבר
רועי ינובסקי
23 בדצמבר 2019
14:29

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן מקיים היום (שני) ומחר ראיונות למועמדים לתפקיד המפכ"ל. היום מתראיינים בלשכתו ניצב דורון ידיד וניצב אלון אסור, ומחר צפוי ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן להגיע ללשכתו של השר. המועמדים התבקשו להציג לארדן תכניות עבודה, בדגש על תכניות למיגור האלימות במגזר הערבי.

במקביל בוחנת התנועה לאיכות השלטון לעתור לבג"ץ בדרישה לא לאפשר את מינוי המפכ"ל בממשלת מעבר. במכתב ששלחה התנועה ליועץ המשפטי לממשלה נכתב שמנדלבליט התעקש בחוות דעתו כי אין למנות פרקליט מדינה בממשלת מעבר והדבר נכון גם למפכ"ל: "הרגישות הנובעת בשגרה למינויו של מפכ"ל מקבלת בימים אלו משנה תוקף, נוכח היותו מופקד על עבודת המשטרה בכל הנוגע לתיקים הנוגעים לנבחרי ציבור בשלטון המרכזי".

במכתב מצטטים את מנדלבליט בחוות דעתו הנוגעת למינוי פרקליט המדינה: "ההיבטים עליהם הוא מופקד בתחום אכיפת החוק, מחייבים במיוחד בנסיבות הייחודיות והחריגות הקיימות בעת הזו. כי ההשפעה הפוליטית על מינוי ממלא מקום תהא מצומצמת ותחומה ככל הנין באופן שיבטיח את עצמאותו של ממלא המקום, את אי התלות בגורם הממנה ואמון הצביור בטוהר השיקולים העומדים בבסיס המינוי". 

אתמול הודיע מנדלבליט לשר לביטחון פנים גלעד ארדן, כי הוא רשאי למנות מפכ"ל קבוע ונציב שב"ס קבוע בתקופת הבחירות הנוכחית. היועץ המשפטי לממשלה ציין במכתבו כי מצב שבו בראש שתיים ממערכות אכיפת החוק המרכזיות במדינה לא מכהנים בעלי תפקידים קבועים תקופה כה ארוכה, מעורר קושי של ממש "בהיבטי אי-תלות ועצמאות שיקול הדעת".

מיטב החשיפות של כאן חדשות ב-2019 | צפו