אמיר אוחנה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

יום אחד אמיר אוחנה יעמוד מול המראה וישאל: זה באמת הייתי אני?

כשאמיר אוחנה יהיה רציני ואחראי, אולי הוא יבין את מה שאחרים מבינים כבר היום: לא ייתכן מצב שנאשם בלקיחת שוחד ימנה שר משפטים, ושהשר הזה ימנה את פרקליט המדינה הזמני. אולי הוא יבין שהיועמ"ש צודק, ושמה שהוא עושה - באמת לא מתקבל על הדעת | דעה
מוטי גילת, דעה
23 בדצמבר 2019
15:50

יום אחד, כשאמיר אוחנה יהיה גדול, רציני, ואחראי - לא בובה של ראש ממשלה הנאשם בלקיחת שוחד – הוא יעמוד מול המראה, יצבוט את עצמו חזק חזק, וישאל: זה אני? באמת? הייתי שם בימים הכי אפלים של מפלגת השלטון – בימים שהיא ברחה משורשיה ומההדר הבית"רי שלה? שיתפתי פעולה בגאון עם מעשי הנבלה הרבים והמקוממים, כאילו הם מקובלים עליי? אני החייל האמיץ של נתניהו שקיבל על עצמו לקרוע את הפרקליטות, לבוא איתה חשבון, להטיל דופי ביועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הכול כדי לחלץ את ראש הממשלה הנגוע בלקיחת שוחד מספסל הנאשמים?

אני, עוה"ד אמיר אוחנה, באמת עשיתי זאת? זה חלק מכרטיס הביקור שלי? עד למקום הזה הידרדרתי?

אוחנה, מותר להעריך, ייאלץ לעמוד דקות רבות מול המראה בביתו, כי רשימת "הישגיו" ארוכה. היה לו הספק גדול, צריך להודות, הוא היה שר וחבר כנסת חרוץ

אני האיש שירד כל כך נמוך? אני האיש שנלחם בשומרי הסף האחרונים של המדינה, בידיעה שניצחון בקרב הזה עלול להוביל את ישראל לאנרכיה? אני זה שעסק חודשים ארוכים בהסתת ציבור גדול נגד הפרקליטות ומערכת המשפט, קצר הצלחה ואחר כך טען שהציבור איבד את האמון במערכות האלה? 

אני האיש שיצא להגן בקור רוח מצמרר על השחיתות השלטונית של נתניהו, ועשה זאת בידיעה שהמהלך הזה עלול לצרף את ישראל למדינות העולם השלישי? אני האיש שניסה להפוך את תרבות השקר, המרמה ולקיחת השוחד לנורמה שאין להתבייש בה? אני זה שהצהיר שלא לכל הכרעת דין של שופטי בג"ץ צריך לציית? אני זה שניסה בעצם להלבין מעשים פליליים ולהציגם ברצינות כרדיפה פוליטית? אני זה שעסקתי בדרכי בהנחלת תרבות אי כיבוד החוק לציבור גדול, תמים בחלקו, תוך ניצול העובדה שהוא אינו מצוי ברזי כתבי האישום?

אוחנה, מותר להעריך, ייאלץ לעמוד דקות רבות מול המראה בביתו, כי רשימת "הישגיו" ארוכה. היה לו הספק גדול, צריך להודות, הוא היה שר וחבר כנסת חרוץ. אבל בעוד שנים, כשחובב הפרסום ויצרן הכותרות הזה יעשה חשבון נפש אישי, הוא ישפיל עיניים מחמת הבושה, יצבוט את עצמו בפעם המי יודע כמה, וישאל שוב ושוב: אני זה שטיפח בדרכו את גינת השחיתות הציבורית? אני זה שמינה את בת דודתו לראש המטה שלו במשרד המשפטים, ולא הבין מדוע מבקרים אותו? אני זה שבמקום להגן על צמרת מערכת האכיפה, ניסה להלך עליה אימים? והעיקר, במישור הערכי: אני זה שתמך בהענקת חסינות לבנימין נתניהו ולאחרים, כאשר ידע שהחלטה כזו תהפוך את הכנסת והממשלה לעיר מקלט לעבריינים?

ועוד ישאל אוחנה את עצמו: אני הייתי זה שחיפש לראש הממשלה נתיבי מילוט מספסל הנאשמים, וניסה לפגוע  בערך עליון במדינה דמוקרטית שכותרתו - כולם שווים בפני החוק? אני הגנתי על גרסת נתניהו, אף שידעתי שאין חיה כזאת "תפירת תיק לראש ממשלה"? אני זה שהתנדב להציג את נתניהו כקורבן, אף שידעתי שגם קודמו בתפקיד, אהוד אולמרט, הנשיא לשעבר, משה קצב, ואריה דרעי, טענו טענות דומות בניסיון לחמוק ממיצוי הדין איתם?

  "אוחנה ישאל את עצמו: אני זה שבמקום להגן על צמרת מערכת האכיפה, ניסה להלך עליה אימים?". אמיר אוחנה, אביחי מנדלבליט, ניצב מוטי כהן ועוה"ד אורלי בן ארי גינזברג (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

כן, ודאי יאמר לעצמו אוחנה החדש, הייתי שם בחושך, באפלה, במקומות ששומר נפשו ירחק מהם. נפלתי בשבי של הקוסם. נסחפתי. לא הבנתי אז מה שאחרים הבינו אז ומבינים היום: לא ייתכן מצב שנאשם בלקיחת שוחד ימנה שר משפטים, ושהשר הזה, החייב לו, ימנה את פרקליט המדינה הזמני. לא ייתכן שהפרקליט הזה יקבל החלטות בתיקי נתניהו ובתיקי נבחרי ציבור אחרים שסרחו. מנדלבליט צודק: זה בלתי מתקבל על הדעת.

הסיפורים הגדולים שנחשפו בכאן חדשות ב-2019