חנוכיית פוזנר אז והיום
צילום: באדיבות יד ושם

אחרי 87 שנה: החנוכייה מימי הנאצים ממשיכה להאיר

חנוכייה של רב הקהילה היהודית בעיר קיל שבגרמניה שרדה את ימי עליית המפלגה הנאצית לשלטון. בשמונת ימי החג היא משמשת את נינו של רב הקהילה המנוח וביתר ימי השנה היא מושאלת למוזיאון יד ושם
ערב ערב
23 בדצמבר 2019
19:02

חנוכייה שצולמה בחג החנוכה של 1932 בגרמניה הנאצית ממשיכה להאיר עד היום. בתמונה שכבר הפכה למוכרת, מופיעה חנוכייה על אדן החלון של בית משפחת פוזנר בעיר קיל שבצפון גרמניה, כשמחוץ לחלון מתנופף דגל המפלגה הנאצית על בניין המפלגה בעיר. לפני שנים רבות הופתעו אנשי יד ושם שנתקלו בתמונה לגלות שהחנוכייה נמצאת בישראל.

הרב עקיבא פוזנר, רבה האחרון של הקהילה היהודית בעיר שבביתו צולמה התמונה, מיהר בשנה שלאחר צילומה לעלות לארץ ישראל ואף הצליח לשכנע את הקהילה היהודית בעיר לעשות כמוהו. בגב התמונה כתבה אז רעייתו רחל את המילים: "'יהודה התפגרי' כך אומר הדגל, 'אך יהודה תחיה לעד' כך עונה האור".


יהודה נוסבך, נכדם של הרב עקיבא ורחל פוזנר המתגורר היום בבית שמש, סיפר הערב (שני) לאורי לוי בכאן 11 שסבו וסבתו המשיכו להדליק את החנוכייה מדי שנה בביתם שבשכונת הבוכרים בירושלים, עד שנפטרו. אמו, בתם של הזוג פוזנר, קיבלה את החנוכייה בירושה ומסרה אותה לבנו של יהודה, עקיבא נוסבך, הקרוי על שם הסב המנוח.

נוסבך סיפר כי מדי חנוכה ממשיכה החנוכייה לשמש את בנו, ולמחרת החג היא מושאלת למוזיאון יד ושם בירושלים וניצבת על חלון המשחזר את התמונה המיתולוגית. לדבריו, מדי שנה בחג החנוכה נוסבך מוזמן עם בנו להדליק את החנוכייה בבסיסי צה"ל ברחבי הארץ. "אתמול בערב היינו במחנה צאלים, שם אני סיפרתי את הסיפור והדלקתי את החנוכייה", סיפר נוסבך.