עיריית בני ברק

"המילה הנכונה היא פלילי": חגיגת המיליונים שמתכננים בבני ברק – על חשבון הציבור

עיריית בני ברק מבקשת תשעה מיליון שקלים לאירוע שייערך בעוד שבוע, ואין לה ספק שהכסף אצלה בכיס - באדיבות המשרד של דרעי. וגם: כך הפך יו"ר ש"ס את המשרד לפיתוח הנגב והגליל למשרד לפיתוח "הפריפריה החברתית"
אורן אהרוני
23 בדצמבר 2019
22:37

בזמן שכל משרדי הממשלה נאבקים ומתחננים לכל שקל בגלל היעדר תקציב, במשרד הפריפריה הנגב והגליל הוציאו לפני שבועיים קול קורא שהרים לא מעט גבות. במסגרתו, עיריית בני ברק מבקשת תשעה מיליון שקלים לאירוע שייערך בעוד שבוע – באדיבות המשרד של השר אריה דרעי. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11.

"כל הסיפור סביב הפרויקט הזה הוא הזוי לחלוטין", אומר חבר מועצת העיר יעקב וידר. "הכול נעשה בלי אישורים של ועדת המכרזים, עוד אין אישור של ועדת המכרזים וכבר יש הודעה שיש פה מפיק שכבר יש לאירוע, וכבר יש עבודות בשטח".

ומה כתוב בתנאים של המשרד לקיום האירוע?

• עבור הרשויות המקומיות בפריפריה החברתית, כלומר כאלה שלא בנגב ובגליל.

• בהיקף תקציבי שלא יפחת מסך של 2.5 מיליון שקלים.

• מגבלת שכר אומנים – לא תעלה על 150 אלף שקלים כולל מע"מ לכל האומנים יחדיו.

• אין למכור כרטיסים לאירוע.

• אין לגייס חסויות ולפרסם נותני חסות ללא אישור ועדת המכרזים.

בתוך שבועיים, עד סוף 2019, צריך להרים אירוע של עשרות אלפי אנשים בעלות של מיליונים מכספי המדינה. מי יכול להרים כזה אירוע בלי אומנים? כנראה בעיקר רשויות חרדיות. בישיבת מועצת העיר ביקש וידר למחות על המהלך, והוא נשמע בה אומר: "אני רוצה להתייחס לשימוש הבעייתי, כפי שאני רואה אותו, בכספי ציבור. זה לא התחום האפור, המילה הנכונה היא פלילי".

בבני ברק פעלו מהר: ביום רביעי הוציאו שתי בקשות למשרד הנגב והגליל – בקשה אחת בשעה 16:40, ובה הם מבקשים שישה מיליון שקלים. הבקשה השנייה מגיעה 17 דקות אחר כך ובה הם מבקשים תשעה מיליון שקלים.

"תשעה מיליון שקל לאירוע? השתגעתם?", מטיח וידר בישיבת המועצה. "זה סכום שנראה לכם ריאלי? גם כספי ממשלה הם כספי מסים שנגבים מאיתנו וגם בהם צריך לנהוג בזהירות".

"בני ברק היא בסך הכל צינור"

למשרדי הממשלה אין כסף, אין תקציב, ובאותה העת המשרד של דרעי עומד לחלק מיליונים ומהר לפני שתסתיים השנה. ואיך אנחנו יודעים שבבני ברק בטוחים שיזכו? זה לאו דווקא קשור לעובדה שמנכ"ל העירייה מקורב מאד לדרעי. בעל תפקיד בכיר בעירייה אמר לכאן חדשות: "זה לא משהו שבאמת קשור לבני ברק. זה אירוע של המפלגות החרדיות. בני ברק היא בסך הכול הצינור, בגלל שזה בשטח שלה".

"הסיטואציה הזו שבה יש שוד כספי ציבור, שבמקום שהכסף יגיע למקומות שנזקקים לו, העסקנים משתמשים ולוקחים את הכסף הזה לצרכים שהם לא של התושבים", הוסיף וידר.

מעיריית בני ברק נמסר בתגובה: "מועצת העיר התבקשה לאשר באופן מותנה – כי במידה ויאושר תקציב, יבוצע האירוע. עבודות פיתוח של העירייה, שאינן קשורות לאירוע, מבוצעות מזה זמן על ידי חברה שזכתה במכרז כדין. לא נמכרו כרטיסים ולא נמכרו חסויות".

עם זאת, בפרסומים העירייה דווקא מודה שהוכשר שטח מיוחד לאירוע, כבר יצאו מודעות לחסויות ובתוך המודעות מוכרים כרטיסים. לפני חודשיים פורסם בחדשות הערב בכאן 11 על סעיפים והוצאות תמוהות של עיריית בני ברק למוסדות שאינם קיימים, והתקציב כלל מיליונים מהמשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל. היום הם עומדים אולי לקבל עוד מיליונים, בהליך תמוה, עקום ומעורר שאלות רבות וכל זה רק כדי לקיים אירוע לפני תקופת בחירות.

הסיפורים הגדולים שנחשפו בכאן חדשות ב-2019