תקיפה בסוריה, ארכיון
צילום: רויטרס

בכיר איראני: ישראל תתחרט על תקיפותיה בסוריה, התגובה תבוא במוקדם או במאוחר

יועצו של המנהיג העליון של איראן אמר הערב כי אם ישראל תתקוף את לבנון - "חיזבאללה תשטח את ישראל". ההערכה היא שמטרת התקיפה המיוחסת לישראל אמש בסוריה הייתה מחסני נשק איראני
רועי קייס ורועי שרון
23 בדצמבר 2019
20:00
עודכן ב 21:25

עלי אכבר ולאיתי, יועצו של המנהיג העליון של איראן עלי ח'אמנאי, אמר הערב (שני) בריאיון לערוץ "רוסיה אל-יום" כי "תהיה תגובה על התקיפות והפשעים של ישראל בסוריה במוקדם או במאוחר, באמצעות העם הסורי והלבנוני". לדבריו, תקיפות ישראל בסוריה "לא יעברו ללא תגובה וישראל תתחרט על פשעיה".

"אנחנו מצפים מההתנגדות בסוריה ובלבנון לבלום את הפשעים של ארצות הברית וישראל", אמר ולאיתי בריאיון. הוא הוסיף כי "ישראל חסרת אונים ואינה יכולה להוציא לפועל את איומיה נגד איראן. עוד אמר ולאיתי כי אם ישראל תתקוף את לבנון - "חיזבאללה תשטח את ישראל".


הערב פורסם בכאן 11 כי ההערכה היא שמטרת התקיפה המיוחסת לישראל אמש בסוריה הייתה מחסני נשק איראני שהגיע לאחרונה לשטח סוריה. עוד פורסם כי ישראל פועלת בחודשים האחרונים בסוריה בזהירות מחשש לתגובה איראנית, וכי כל תגובה ישראלית נשקלת לפי הסיכוי שהאיראנים יגיבו.

לפני חודש, בתגובה לשיגור ארבע רקטות של כוח קודס לשטח ישראל, ישראל יצאה לתקיפה נרחבת שכללה עשרות מטרות שהותקפו בשטח סוריה. הדיווחים בסוריה אז ציינו 33 הרוגים, רובם איראנים. ההערכה היום בישראל היא שלא היו הרוגים איראנים באותו ליל תקיפות, מה שאולי מסביר את העובדה שאיראן לא הגיבה על התקיפה הנרחבת עד עכשיו

הבוקר דיווח מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם כי בתקיפה שהתרחשה אמש בסוריה ומיוחסת לישראל, נהרגו לפחות שלושה אזרחים זרים. לדברי מנהל המרכז, עבד א-רחמן, התקיפות התבצעו לעבר אתרים בהם נמצאים כוחות של משמרות המהפכה של איראן או מיליציות חיזבאללה הנאמנות למשטר האיראני. הוא ציין כי שלושה טילים הגיעו למטרותיהם ואחד לפחות יורט על ידי מערכות הנ"מ הסוריות.

לפי העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" המזוהה עם חיזבאללה, יעדי התקיפה היו כמה מחסני תחמושת צבאית באזור א-סיידה זיינב – בחלק הדרומי של הבירה. עוד דווח שהתקיפה בוצעה בשני גלים – הראשון כלל שיגור ארבעה טילים מחופי לבנון לעבר המרחב האווירי הסורי. בגל השני שוגרו טילים מרמת הגולן.