תקיפה ישראלית בעזה
צילום: אי-פי

צה"ל על הרג המשפחה ב"חגורה שחורה": במקום בוצעה פעילות צבאית בימי הקרב

לפי התחקיר, המתחם בדיר אל בלח אותר כמתחם צבאי של הג'יהאד האסלאמי שבו בוצעה פעילות בימי הלחימה. בעת תכנון וביצוע התקיפה, ההערכה בצה"ל הייתה שלא ייפגעו אזרחים
רועי שרון
24 בדצמבר 2019
17:14

צה"ל פרסם היום (שלישי) את ממצאי התחקיר על האירוע שבו נהרגו שמונה בני משפחה בדיר אל בלח שברצועת עזה, בזמן ימי הקרב שכונו "חגורה שחורה". מהתחקיר עולה שהמטרה הופללה כמתחם צבאי של הג'יהאד האסלאמי, ואף בוצעה במקום פעילות צבאית במהלך ימי הקרב. כמו כן, המטרה אושרה מודיעינית בפיקוד הדרום בחודש יוני האחרון, ואף תיקפו אותה כמה ימים קודם לכן. בעת תכנון וביצוע התקיפה, ההערכה בצה"ל הייתה כי לא ייפגעו אזרחים כתוצאה ממנה.

בתחקיר התברר שבמתחם שהותקף אמנם בוצעה פעילות צבאית, אך הוא לא היה מתחם סגור. כך שבפועל נמצאו בו גם אזרחים. מצה"ל נמסר שבסיכום התחקיר התקבלו מספר המלצות שתכליתן לצמצם ככל הניתן את האפשרות שאירועים חריגים שכאלה יחזרו על עצמם. 

בצה"ל הוסיפו כי "הפעלת האש ב'חגורה שחורה' הייתה מדוייקת ולאורך ימי הלחימה הושקעו מאמצים רבים בצמצום הפגיעה בבלתי מעורבים. זאת בעוד שארגון הטרור מולו נלחם צה"ל ניצל את האוכלוסייה האזרחית, בכך שהטמיע בקרבה את נכסיו הצבאיים ופעל במכוון מתוך סביבה אזרחית צפופה". 

כמו כן נכתב בתחקיר: "המסקנה המרכזית הנובעת היא שתוכנית 'חגורה שחורה' עמדה בתכלית שהוגדרה לה – יצירת תנאים לשיפור המציאות ברצועת עזה, וזאת באמצעות סיכול בהאא אבו אל-עטאא, פגיעה קשה בפעילי טרור של ארגון הטרור ג'יהאד אסלאמי ותשתיותיו הצבאיות, צמצום הפגיעה באזרחי ישראל והימנעות מהיגררות למערכה רחבה". 

ביום האחרון של סבב הלחימה שהיה בחודש שעבר נהרגו שמונה מבני משפחת סווארכה מדיר אל בלאח בתקיפת צה"ל. שכן של המשפחה אמר בשיחה עם כאן חדשות כי טענת הצבא שבמקום יש תשתית טרור של הג'יהאד האסלאמי אינה נכונה: "אילו הייתה - היו צריכים להישאר שרידים ועדויות".