הרמטכ"ל כוכבי, היום
צילום מסך

הרמטכ"ל: נערכים לעימות מוגבל מול איראן

כוכבי הבהיר כי ישראל לא תתן שאמל"ח יעבור בעיראק על בסיס חופשי. "במלחמה הבאה עוצמת האש על העורף תהיה אדירה. אנחנו מתמודדים עם האיום הזה", הוסיף הרמטכ"ל
כרמלה מנשה ועמיחי שטיין
25 בדצמבר 2019
10:07

הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס היום (רביעי) לחזית המבצעית מול איראן ואמר כי "אנחנו מבינים שהאפשרות שנגיע לעימות מוגבל מול איראן היא לא בלתי סבירה – ואנחנו נערכים לזה". את הדברים אמר בכינוס לזכרו של אמנון ליפקין-שחק, הרמטכ"ל ה-15 של צה"ל, במרכז הבינתחומי הרצליה.


כוכבי הוסיף כי "איראן מתקדמת עם תוכנית הגרעין. ככל שאין תגובה בעניין, והמדענים מתקדמים עם ראשי נפץ גרעיניים – זה יכול מתישהו לפרוץ קדימה, להרכיב פצצה, והנה היכולת הראשונה נמצאת בידיים איראניות".

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

בהתייחס לחזית הסורית והעיראקית אמר כוכבי: "ממשיכים לפעול בסוריה, ולא ניתן לאיראן להתבסס במרחב הצפוני וגם לא בעיראק. עיראק עם כוחות קודס הופכת לאזור בלי משילות, אז אמצעי לחימה עוברים שם על בסיס חופשי. לא ניתן שהדבר הזה יעבור בלי טיפול".

הרמטכ"ל דיבר גם על המלחמה בעורף וצין כי "במלחמה הבאה עוצמת האש על העורף תהיה אדירה. צריך להתכונן לזה, וצריך להתכונן לזה גם מנטלית. חלק גדול מהטילים האלה הם סטטיסטיים, הם לא יפגעו בדיוק – אבל בגלל שהם מתכננים לירות על שטחים בנויים יהיה לזה אפקט ונזק".

הרמטכ"ל  התייחס גם לגבול הדרומי ואמר: "יש כעת הזדמנות מול עזה. למרות שמדי פעם יש ירי, שלא נקבל אותו, אנחנו נמצאים בתהליך בסיוע המצרים שבו במקביל לשיפור במצב הביטחון ברצועה נקדם שיפור לאזרחים. זה מדיניות ממשלת ישראל. אסור גם לשכוח שיש את הדר גולדין ושאול אורון שצריך לדאוג להבאתם הביתה".

כוכבי הוסיף: "במלחמה הבאה נתקוף בעוצמה את המרחב האורבני. מכיוון שאין דרך אחרת לעצור את איום הטילים והרקטות. נזהיר את האוכלוסייה, ומיד אחר כך נתקוף גם התשתיות של המדינה המאפשרת. תדע המדינה המארחת שהיא נושאת באחריות על המתקפה שתצא משטחם".

בהתייחס לטעויות מבצעיות שנעשו במבצע "חגורה שחורה" בימי הלחימה לאחר חיסולו של בכיר הג'יהאד האסלמי בהאא אבו אל-עטא אמר כוכבי: "מעת לעת יש טעויות. גם לאתר את אותו מחסן נשק או רקטות, ולתקוף אותו. וזה מה שקרה לנו לצערי במהלך המבצע שבאחת התקיפות נהרגו אזרחים רבים. תחקרנו עשרות שעות את הנושא – והלקחים הופקו".

מיטב החשיפות של כאן חדשות ב-2019 | צפו