נתב"ג
צילום: יוסי זיגלר, פלאש 90

על רקע העימות עם מוסקווה: כ-12 אלף בקשות כניסה מרוסיה ואוקראינה סורבו השנה

מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, שלמה מור יוסף, חשף את נתוני סירובי הכניסה לארץ משנת 2019: 5,700 מסורבים מרוסיה, 5,900 מאוקראינה ו-1,800 מגיאורגיה
דניאל אלעזר
25 בדצמבר 2019
12:45

על רקע המתיחות בין ישראל לרוסיה: מנכ"ל משרד האוכלוסין וההגירה, שלמה מור יוסף, חשף היום (רביעי) בתדרוך כתבים את נתוני סירובי הכניסה לישראל ממדינות מזרח אירופה בשנת 2019. בין השאר עולה כי כ-5,700 בקשות כניסה מרוסיה נענו בסירוב, כ-5,900 מאוקראינה וכ-1,800 מגיאורגיה.

מור יוסף סייר במתקן רשות האוכלוסין החדש בבני ברק שהוקם סמוך לקניון איילון. במתקן יינתנו כל השירותים לעובדים הזרים ומבקשי המקלט. בין השירותים יחידה ליוצאים מרצון, הארכת רישיונות של מסתננים מסודן ןאריתריאה והגשות בקשות מקלט חדשות.

לדברי מור יוסף המקום החדש יעשה סדר בבלגן שהיה קיים עד כה במתקן הישן בתל אביב, שאליו הגיעו כמויות גדולות של אנשים. "המערכת תתנהל בצורה מסודרת כשכל בנאדם שיגיע יקבל תור עם שעה שאליה יצטרך להגיע", אמר מור יוסף.

מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה התייחס גם לגירוש העובדות הזרות וילדיהן ואמר: "הן ידעו שיצטרכו לחזור הביתה וחלקן החליטו שלא לחזור ונשארו פה. אין פה אלפי מקרים, וגם לא מאות מקרים, להערכתנו יש פה 1,000 ילדים. האכיפה שלנו היא אכיפה שוטפת, מקרית, לא מוכוונת לנשים עם ילדים. כמעט כל מקרה מהפיליפינים מאתגר. בכל פעם שאישה אמרה 'יש לי ילד' - הגענו להסדר לחכות עד תום שנת הלימודים.

"לא היה מבצע, ואין מבצע ולא יהיה מבצע. אכיפה זה משהו שתלוי באכיפה, האתגרים משתנים. הייתה אכיפה על אריתראים וסודנים, היום אין אכיפה עליהם. אין חולות, אין שום דבר. האכיפה היחידה היא על המעסיקים".